İşimiz İbadet

Biz Müslümanlar, her gün, beş vakitte, özgürlüğümüzü bütün dünyaya ilan ediyoruz ve iman tazelemesi yapıyoruz.
Beş vakit namazımızda kırk defa, “İyyake na’büdü” (Biz, ancak sana kulluk ederiz) diyerek yaratılmışlardan hiç birinin kulu olmadığımızı söyler ve yayarız.
Allah’ın kriterlerine göre hareket ettiğimizde, adımız, adımımız, nefes almamız, yememiz, içmemiz, evlenmemiz, çocuk yapmamız, eğitimimiz, namazımız, orucumuz, ticaretimiz, siyasetimiz, cihadımız, haccımız, komşuluğumuz, kardeşliğimiz, arkadaşlığımız ibadet olur.
“Biz, kulluktan kurtulduk” diyecek dünyada bir tek insan bulamazsınız.
Çadırında aşiret usulüyle yaşayanlar da, kendisi dünyanın en zalim kabadayısı seçtiren ve bu yolda insan öldürme ve devletleri soyma yarışında olan devletlerden birinin kanunlarına göre yaşayanların tamamı, o kanunları koyanların kulu ve kölesidirler.

Senin, neyi, nasıl yapacağının kararını verendir senin efendin.
Biz Müslümanlar da ilan ediyoruz ki: “Biz ancak Allah’a kulluk ederiz.”
Dünya dönüyor. Üzerinde yaşayan canlıların hepsi; topraklar, taşlar, kuşlar, denizler, yıldızlar, çiçekler, dikenler, hayvanlar, özetle yaratılan her şey Rabbini teşbihe devam ederler.
İman veya inkâr, itaat veya isyan etme özgürlüğü yalnız insana ve cinlere verilmiş.
İman ve itaatin nasıl yapılacağını Rabbimiz, peygamberleri aracılığı ve örnekliğiyle gösteriyor.
İnkâr ve isyanın nasıl yapılacağını, şeytan ve nefis gösteriyor, Ad, Semud, Firavun, Nemrut, Ebucehil, ABD Başkanı Biden, Rus Başkanı Putin, Çin Başkanı Jin ping de örnek olmaya devam ediyorlar.
Bu sekiz milyar insana da, seçme özgürlüğü verilmiş.
Bizim örnek ve önderimiz, bir tek kişi olmasına aldırmadan, eğitime ağırlık veren Sevgili Peygamberimizdir.

Dünya dolusu kâfirden korkmadan, İslam’ı tebliğe başlayan rahmet peygamberidir.
Ambargo yıllarında ekmeğini kendisine iman edenlerle bölüşen ve cömertlikte saba rüzgârı gibi esen ikram peygamberidir.

Kıtlık günlerinde ashabıyla aynı açlığı çeken, karnının içine ekmek bulamadığı günlerde, karnının dışına taş bağlayan ve bu halini etrafına da gösteren örneğimizdir.
Medine’ye baskına gelen Mekkeli Müşriklerle savaşta, en önde kılıç sallayan harp peygamberidir.
Maalesef günümüzden örnek veremeyeceğim.
Ama sedef içindeki inci gibi, gönlünde imanını besleyip büyüten ve parlatan ve bütün dünyaya örnek olmaya çalışan değerli insanlarımızın hızına da yetişemediğimi söyleyeyim.
“Ama biz görmüyoruz…” diyenlere,
Gavurların kendi arasındaki kayıkçı kavgasına bakmayı da, cihat saydığınızdan göremiyor olabilir misiniz.
Veya sizin yaptığınız hizmetin aynısını yapmadığından, ona bir kulp takma çalışması yaptığınızdan göremeyebilir misiniz.

Rusya’nın, Kafkaslarda, Amerika’nın Ortadoğu’da, Çinin Doğu Türkistan ve kendi içindeki 130 milyonluk Çin ırkından Müslümanlar üzerindeki zulmünün eritemediği Müslümanlık, dünyanın en değerli incisinden, Kaşıkçı Elması’ndan, en değerli yakutundan daha değerlidir ve bu değerli iman, iki milyar Müslüman’ın içindedir.
Harpte ve sulhta İslam’a düşmanlıkta öne çıkanların zaman içinde o değerli iman madenini görüp de Müslüman olan insanları hatırlayıverin.
Müslümanlar arasındaki kayıkçı kavgasına aldanmayın.
Bu günlerde, İslam âleminin, Batı gâvurluğuna doyması bitti.
Şimdilik eğitimindeki, alışkanlıklarındaki zehirli maddeleri kusma dönemidir.
Biz, o mideden boşaltılan yere, kalbi yaratanın, kalbimizi süslediği iman incisini, İslami bilgilerle parlatmaya çalıştığımız gibi,

Müslüman olmayanların kalplerindeki fıtri iman incisinin üzerine abanan ve onun İslami hava almasını engelleyen gâvurluk pisliğinin kabuğunu kırıp atmakla görevliyiz. Hidayet Allah’tan.
İslam gemisinin, rotası kıbleye dönmüşse, siz güverteden makinecilerin, güvertecilerin, aşçıların, zabitlerin kamarotların kavgasına bakarak umutsuzluğa düşmeyin ve işinize bakın.
İşimiz, Allah’a kulluktur.
Allah celle celalüh, bizi kendisine kullukta, Resulüne ümmet olmakta, Kur’an-ı Kerim’e göre cennete doğru yol almakta, İslam cemaati içinde, insanlığa örnek olmakta sabit kılsın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.