Siyasanın Güdümündeki Müslüman!

İnsanın yaşadığı yer ve ortamda yöneten ve yönetilenler olur. Birlikte yaşamanın getirdiği zorunluluklar kurallar gerektirir. İlâhî iradenin insanlığa sunduğu esaslar bulunur. İnsanlığın ilk öncüsü Hazreti Adem bir peygamberdir. Ondan sonra dönemlerde insanlığa Allah elçileri gelmiştir. Bu, son ve en büyük Peygamber Sevgili Efendimizdir. Onunla peygamberlik tamamlanmış ve sonlanmıştır. Allah Elçisi Sevgili Peygamberimiz ile Kur’an, tam anlamıyla eksiksiz insanlığa sunulmuştur.

Her peygamberin insanlık içinde farklı özellikleri ve tarzları var. Hiçbiri özden, hakikat düşüncesinden zerre kopuk ve uzak değildir. İnsanlığın içine düştüğü olumsuzluklardan koruma, iyilikler ve güzelliklerle olma çabası içinde olmuşlardır. Bütün peygamberler zorluklar yaşamış ve zulüm görmüşlerdir.

Ana konumuz öncelikle insanlık ve özel olarak da Müslümanlar. Müslümanların yönetilme ve yönetme tarzları hakikat medeniyetinin özünü içermeleri. Amaçları da budur. Dönemler ve koşullar değişiyor. Bunu değiştirenler de insanlar. İnsan bir ben taşıyorsa, beni etrafında da bir dünya kurmaya bakıyor. Düşünce geleneğimizde ortada bir devlet olsun ya da olmasın, sıradan bir durumda bir araya gelindiğinde, bir eylemde bulunulacaksa, bir iş yapılacaksa kargaşa olmaması için aralarından birini başkan seçerler. Onun etrafında kümelenirler. Bu, onların hem birlikte hareket etmelerini hem de kargaşa olmaması için bir düzenin oluşması içindir. Bu, artık geleneksel bir tutumdur Müslümanların yaşadığı ortamlarda. Kişinin öne çıkması anlamına gelmez. İstişareye ve kabullenmeye dayalı bir yöntem.

Yaşadığımız dönemde bu tür birlikteliklerden çok bireysel ve kurumsal yapılar hayatın içinde ve daha etkili. Demokrasi diye bir yönetim tarzı bulunuyor. Müslümanlar bu yapının içinde bulunuyorlar. Bu yapının kendi mantığı ve içerdiği ruh daha çok ya ayrıştırıcı ya da baskıcı güce dayalı bir özellik kazanıyor. Her ne kadar, halkın oylarıyla seçilenler başa geçiyorlarsa da seçildikten sonra halkın veya kitlelerin söz hakkı olmuyor. Böyle bir durumdan da bahsedilmez. Halkın rahatsızlıkları, tepkileri bu yapıya göre bastırılıyor. Başta bulunanlar kendi bakış açılarını toplumun bütününe kabul ettirmeye zorluyor. Hangi kesim güçlüyse onlar söz sahibidirler. Burada demokrasi denen toplu yönetimden çok günün ve zamanın ruhuna uygun olan geçerli oluyor. İktidar denen olgu kimin veya hangi kesimin eline geçerse geçsin onlar kendi anlayışlarını egemen kılıyor. İçinde bulunulan yapının kendine özgü ruhu ağırlıkta olunca insan çok da önemli değil. İnsanları hem kendine benzetiyor hem de bir yola koyuyor.

Müslüman olmanın bir özelliği, bu yapı içinde çok da önem kazanmıyor. Bir Müslüman’ın asıl sorumluluğu hakikat medeniyeti ve düşüncesini özüne uygun yaşaması ve davranmasıdır. İnsanları İslâm’ın özüne yaklaştırma çabasıdır. Mevcut sistemin içinde onun ruhuna uygunluk bir Müslüman’ın yaşama biçimi olamaz. Kapitalist sistemin çarklarına kapılanlar kendilerini ondan kolayca kurtaramazlar. Bu sistem içinde zaten en etkin güç sermayedir. Demokrasi onun bir aracıdır. O araçla insanlar denetleniyor, kontrol altına alınıyor ve yönlendiriliyorlar. Onlar da çarkın içinde devinip duruyorlar. Olması gerektiği kadar yaşıyorlar.

Bir Müslüman’ın kişiliğini koruması, sakınması güçleşiyor ister istemez. Bediüzzaman Said Nursi’nin siyasadan günün dayatmacı ve baskıcı uzak durması, kişinin kendini kurtarması çabasıdır. Bu da koşulları ve döneminin ağırlığı içinde bir yol ve yöntemdir. Bunda da kısmen başarılı olmuştur. Mevcut yapının içinde uyum sağlama ya da var olma, ille iktidar olma çabası için değerlerinden ödün verme kişinin kendisi ve inancı için bir zaaf olur. O çarkın işleyen parçasına alet olur. Bir Müslüman’ın yapacağı ilk şey hakikatten asla kopmamasıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.