Suriyeli sığınmacılar hakkında doğru bilinen yanlışlar

Suriyeliler devletten maaş alıyor mu? Suriyeliler üniversiteye sınavsız mı giriyor? Suriyeliler vergi ödemiyor mu? Suriyelilerin suç işleme oranı çok mu fazla? işte merak edilen soruların cevapları...

Ülkelerindeki savaş ve zulüm nedeniyle yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan Suriyeli sığınmacılar ülkemizde git gide artan bir nefret iklimiyle karşı karşıya bulunuyor. Özellikle kimi ırkçılığa varan söylemlerinin etkisiyle oluşan tehlikeli hava toplumun bir kesimini etkiliyor. Suriyeli sığınmacılara yönelik bir nefret ikliminin doğması adına çeşitli propagandalarda bulunulurken bu bağlamda sık sık yalanlara başvurulduğu da görülüyor. Suriyeli sığınmacılar hakkında doğru bilinen birçok yanlış bulunurken toplumumuzun sağlıklı bilgilere ulaşması adına Suriyeli sığınmacılara dair belli başlı soruları ve cevapları ele aldık.

Suriye'de 15 Mart 2011'de başlayan iç savaş 10. yılını aşarken yaşanan savaş neticesinde yüz binlerce kişi hayatını kaybetti. Milyonlarca kişinin etkilendiği savaş nedeniyle altı milyon kişiyi aşkın Suriyeli topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Söz konusu sığınmacıların yarısından fazlasına ülkemiz ev sahipliği yaparken her ne kadar vatandaşlarımızın çoğu aynı duyguda olmasa da bu durum toplumun bir kesimini rahatsız ediyor. Bir kısım vatandaşlarımız, bazı siyasetçilerin olumsuz propagandalarından etkilenirken bu süreçte birçok yanlış bilginin de kullanıldığı görülüyor. Öyle ki Suriyeli sığınmacıların birçok imkândan faydalandığı ve güllük gülistanlık bir hayat yaşadıkları gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.

SURİYELİLER ÇOK FAZLA SUÇ MU İŞLİYOR?
Suriyeli sığınmacılar hakkında çok sayıda doğru bilinen yanlış bulunuyor. Söz konusu yanlış bilgiler genellikle ekonomi alanında yoğunlaşırken eğitim, siyaset ve asayiş gibi konularda da yanlış bilgiler üretiliyor. Asayiş konusunda oluşturulan algıya bakılınca Suriyeli sığınmacıların çok sayıda olumsuz olaya sebebiyet verdiği gibi bir düşünce doğuyor. Oysaki gerçek hiç de böyle değil. Bu doğrultuda Suriyeli sığınmacıların işledikleri suçlar Türkiye'de işlenen genel vaka sayılarıyla kıyaslandığında oldukça az bir kısmı teşkil ediyor. Bu durum her ne kadar Suriyeli sığınmacıların hiç suç işlemediğini göstermese de sığınmacılara dair çizilen kara tablonun doğru olmadığını ortaya koyuyor.

AVRUPALI ÖĞRENCİ İLE SURİYELİ ÖĞRENCİ AYNI KURALLARA MUHATTAP
Eğitim alanına ilişkin de Suriyeliler hakkında ortaya atılan birçok yanlış bilgi var. Söz konusu söylentilerin ilk sırasını "Suriyeliler üniversiteye sınavsız giriyor" iddiası oluştururken bu bilgi de doğruluk değeri taşımıyor. Türkiye'de diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi Suriyeli sığınmacılar da bir takım kurallara muhatap durumda bulunuyor. Yani Avrupalı bir şahsa yönelik hangi gereklilikler sunuluyorsa aynıları Suriyeli sığınmacılara da şart koşuluyor.

SURİYELİLER DEVLETTEN MAAŞ ALMIYOR
Suriyeli sığınmacılara hakkındaki söylentilerin en sık olanının maddi alanda olduğu görülüyor. Bu alandaki yanlış bilgilerin başını "Suriyeliler devletten maaş alıyor" ifadeleri çekiyor. Tamamen yanış olan bu bilgi kullanılarak Suriyeli sığınmacılar aleyhinde bir hava oluşturulmaya çalışılıyor. Oysaki işin aslı hiç de düşünüldüğü gibi değil. Zira Suriyelilere dağıtılan Kızılay Kart aracılığıyla verilen para Avrupa Birliği'nden geliyor. Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin Suriyeli sığınmacılara maaş bağladığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

SURİYELİLER DE VERGİ ÖDÜYOR
Suriyelilere yönelik nefret propagandasında bulunanların ekmeğine yağ süren yanlış bilgilerden biri de Suriyeli esnafların vergi verip vermediği konusunda yoğunlaşıyor. Türkiye'deki Suriyeli esnafların vergi vermediği iddiası sıkça dile getirilirken diğerleri gibi bu bilgi de doğruluk değeri taşımıyor. Suriyeli esnafların vergi konusunda herhangi bir ayrıcalığı bulunmuyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir şahıs bir iş yeri açtığında nasıl ki kanuni gerekliliklerle karşılaşıyorsa Suriyeli sığınmacılar da kanuni şartları yerine getirmek zorunda bulunuyor. Kısacası iş yeri açan her Suriyeli vergi mükellefi oluyor.

TOKİ, SURİYELİLERE BEDAVA EV Mİ VERİYOR
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilen evlerin Suriyeli sığınmacılara bedava verildiği de bir başka iddia olarak göze çarpıyor. Bu iddianın tamamen asılsız olduğu bilinirken TOKİ aracılığıyla ev sahibi olmanın ilk şartının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu kaydediliyor. Öyle ki Suriyeli bir sığınmacı parasını verse dahi TOKİ'den ev satın alamıyor.

KUL HAKKINA GİRMEMEK İÇİN DİKKATLİ OLMAK GEREK
Suriyeli sığınmacılar hakkındaki asılsız söylentilerin genelini bu iddialar meydana getirse de daha birçok asılsız iddia bulunuyor. Ülkede nefret iklimi oluşmasını isteyen provokatörlerin sık sık yalanlara başvurduğu görülürken söz konusu iddialara yaklaşırken dikkatli olunması gerekiyor. Zira istemeden de olsa bir insanın hakkına girmemek için doğru bilgi sahibi olmak büyük önem arz ediyor

27 Tem 2021 - 14:42 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.