Bu ikisi aynı gün oldu

Müslüman’a set çekilirken sapkınlar koruma altına alındı!

Millî Gazete’nin “Avrupa’nın adaletinde başörtüsü yok” manşetiyle adaletsizliğine ve çifte standardına dikkat çektiği gün Avrupa’da yeni bir skandal daha yaşandı. LGBTİ sapkınlarına karşı etkili yaptırımlara imza atan Polonya ve Macaristan hükümetlerini Avrupa Birliği prensiplerini ihlal etmekle suçlayan Avrupa Komisyonu, bu iki ülkeyi Avrupa Adalet Divanı’na sevk etmekle tehdit etti. Sapkınları korumakta ısrar eden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Avrupa, toplumun bir parçasının, kişilerin sevdiği biri yüzünden, yaşı yüzünden, siyasi görüşü yüzünden ya da dini inancı nedeniyle damgalanmasına asla izin vermeyecektir” dedi.

Sözde özgürlükler kıtası Avrupa’nın resmi kurumları, Müslümanların ibadetlerini yerine getirmesine her türlü engeli çıkarırken, sapkın akımların önünü her geçen gün daha da açıyor. Toplumsal değerlerini koruyabilmek için, LGBTİ sapkınlarına karşı etkili yaptırımlara imza atan iki Avrupa ülkesi Macaristan ve Polonya, sapkınların koruyucusu olan Avrupa Komisyonu tarafından açıkça tehdit edildi. Macaristan ve Polonya’nın LGBTİ karşıtı kararlarını tek tek incelemeye alan Avrupa Komisyonu, bu iki ülkeyi Avrupa Birliği’nin temel ilkelerini ihlal etmekle suçladı. Avrupa’nın aykırı ülkeleri Macaristan ve Polonya, Avrupa Komisyonu’nun her türlü dayatmalarına rağmen LGBTİ sapkınlığını ülkelerinden yok etmek için haklı mücadelelerini sürdürüyor.

MACARİSTAN’DAN SAPKINLIĞA SERT TAVIR

Macaristan’da geçen ay kabul edilen yeni yasa, çocukların sağlıklı ve güven içinde yetiştirilmesini gerekçe göstererek pedofil suçlara verilecek cezaların ağırlaştırılmasını öngörmüş, aynı taslak içinde cinsi sapkınların toplum içindeki haklarını kısıtlayan maddeleri de yasalaştırmıştı. Buna göre eşcinsellik konusunun kamuya açık bir şekilde ele alınması da suç kapsamına girdi. Televizyon programlarında, film ve içeriklerde eşcinselliğin gündeme getirilmesi cezai yaptırım öngörüyor. Ayrıca LGBTİ bireyleri destekleyen kurum ve kuruluşların reklam ve eğitim faaliyeti de yasak kapsamına giriyor.

AVRUPA KOMİSYONU, LBGTİ’Yİ YASAKLAYAN MACARİSTAN’I HEDEF ALDI

Avrupa Komisyonu, Macaristan’ı ele aldığı Perşembe günkü kararında, söz konusu yeni yasanın Avrupa Birliği’nde yürürlükte olan temel hakları altı maddede ihlal ettiğini savundu. Avrupa Komisyonu, Macaristan’da yasaklanan “Masal Ülkesi Herkesindir” adındaki cinsi sapkınlık propagandasının yapıldığı masal kitabının hükümet tarafından yasaklanmasını eleştirerek bu yasağın Avrupa Birliği’nin temel ilkelerini ihlal ettiğini belirtti.

POLONYA HÜKÜMETİ LGBTİ’YE ASLA TAVİZ VERMİYOR

Avrupa Komisyonu’nun Polonya ile ilgili kararı ise daha kapsamlı eleştiriler içeriyor. Polonya’nın bir çok bölgesinde yerel inisiyatifler tarafından ‘LGBTİ eğilimlilerin giremeyecekleri bölgeler’ ilan edilmişti. Aşırı sağ siyasetlerin güçlü olduğu bölgelerde gündeme getirilen bu uygulama Avrupa Komisyonu tarafından şiddetle eleştirilmiş ve Polonya hükümeti bu keyfi uygulamalar karşısında önlemler almaya davet edilmişti. Ancak Polonya hükümeti Avrupa Komisyonu’nun yaptırım tehditlerine direnmeye devam ediyor. Jaroslaw Kaczynski’nin lideri olduğu iktidardaki merkez sağ Hukuk ve Adalet Partisi (PIS) bu girişimleri yerel ve haklı girişimler olarak tanımlıyor.

POLONYA, AVRUPA KOMİSYONU’NUN SAPKIN DAYATMALARINA DİRENİYOR

Avrupa Komisyonu, Polonya’daki adalet yasasının Avrupa hukuk devletinin temel taşlarından olan yargı bağımsızlığına kesinlikle aykırı olduğunu tespit etmiş ve bu yasanın değiştirilmesini talep etmişti. Polonya hükümeti de bu talebe, konuyu Polonya Anayasa Mahkemesine havale ederek yanıt vermişti. Anayasa Mahkemesi beklendiği gibi dün hükümetin tavrını destekleyen bir karar aldı ve “Ulusal Yargının” bazı alanlarda “Avrupa Birliği ilkelerinin” önüne geçebileceğini, çünkü bu konunun ulusal egemenlik konusu olduğunu saptadı. Bu ise Avrupa Birliği açısından çok tehlikeli bir sürecin başlaması anlamına geliyor. Eğer Avrupa Birliği, Polonya’nın bu tavrını kabul ederse, bu örnek diğer üye ülkelerde de yaygınlaşabilir ve her ülke hükümeti kendi siyasi tavrına göre ulusal düzeyde farklı yasalar çıkarabilir. Gözlemciler, Polonya Anayasa Mahkemesinin kararını Polonya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılması, yani ‘Polexit’ sürecinin miladı olarak değerlendiriyorlar.

POLONYA VE MACARİSTAN’A GÖRE ULUSAL EGEMENLİK MESELESİ

Polonya ve Macaristan ise kendi ulusal yasalarının kendi ülkelerinde uygulanmasına karışılmasını “ulusal egemenlik” haklarının ihlali olarak görüyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban ‘AB’yi Macaristan’a karşı benzeri görülmemiş bir saldırıya geçmekle’ suçluyor.  İki ülke hakkında AB mevzuat ve ilkelerini ihlal suçlamasıyla başlatılan işlemin ardından yasalara göre Polonya ve Macaristan’ın suçlamalara yanıt vermek için iki ay süreleri var. Eğer iki ülke ikna edici yanıt veremezse Komisyon, bu iki ülkeyi Avrupa Adalet Divanı’na sevk edecek.

POLONYA HÜKÜMETİ LGBT’YE ASLA TAVİZ VERMİYOR

Avrupa Komisyonu’nun Polonya ile ilgili kararı ise daha kapsamlı eleştiriler içeriyor. Polonya’nın birçok bölgesinde yerel inisiyatifler tarafından “LGBTİ eğilimlilerin giremeyecekleri bölgeler” ilan edilmişti.

Aşırı sağ siyasetlerin güçlü olduğu bölgelerde gündeme getirilen bu uygulama Avrupa Komisyonu tarafından şiddetle eleştirilmiş ve Polonya hükümeti, bu keyfi uygulamalar karşısında önlemler almaya davet edilmişti. Ancak Polonya hükümeti, Avrupa Komisyonu’nun yaptırım tehditlerine direnmeye devam ediyor. Jaroslaw Kaczynski’nin lideri olduğu iktidardaki merkez sağ Hukuk ve Adalet Partisi (PIS), bu girişimleri yerel ve haklı girişimler olarak tanımlıyor.

17 Tem 2021 - 08:03 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.