Genel Müdür haberlerine ‘kamu yararı’ kararı

GÜBRETAŞ’ın ortağı olduğu RAZİ’den aylık 7 bin Euro huzur hakkının deşifre olmasıyla birlikte büyük bir sessizliğe bürünen Fahrettin Poyraz’a bir kötü haber de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından geldi

Tarım Kredi’den aldığı yüksek maaş, ikramiye ve teşvik priminin dışında İran’da GÜBRETAŞ’ın ortağı olduğu RAZİ’den aldığı aylık 7 bin Euro huzur hakkının deşifre olmasıyla birlikte büyük bir sessizliğe bürünen Fahrettin Poyraz’a bir kötü haber de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından geldi. Poyraz, kendisinin hukuksuz atanmasıyla ilgili yapılan iki ayrı haberle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurularını kaybederken, savcılık kararında söz konusu haberlerde kamu yararı bulunduğu ve kamu çıkarını ilgilendiren haberlerin cezalandırılmasının sansür anlamına geleceğinin belirtilmesi dikkat çekti. Savcılığın bu kararı, Tarım Kredi’de 3 yıldır yaşanan hukuk skandalıyla ilgili önemli bir karar olarak görülürken, siyasi iradenin buradaki hukuksuzluğa daha ne kadar göz yumacağı ise merak ediliyor.

“Çiftçiye 180 bin liralık genel müdür” manşet haberimiz, Tarım Kredi Kooperatiflerinde derin bir sessizliğe neden olurken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından Fahrettin Poyraz ile ilgili Tarım Bakanlığını köşeye sıkıştıracak bir karar geldi. Tarım Kredi Kooperatiflerinde Fahrettin Poyraz’ın hukuksuz atanmasıyla ilgili inceleme sonuçları Tarım Bakanlığı tarafından sümen altı edilirken, konuyla ilgili yapılan haberler de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından teyit edildi.

SUÇ DUYURULARINI KAYBETTİ!
Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri, 3 yıldır hukuksuz bir şekilde bu göreve atanan Fahrettin Poyraz tarafından yönetilirken, Millî Gazete’nin konuyla ilgili yaptığı haberler de bizzat Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından teyit edilmiş oldu. Fahrettin Poyraz, kendisinin hukuksuz atanmasını gündeme getiren iki ayrı köşe yazısı ve haberle ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurularını kaybetti. Savcılık, söz konusu haberlerde kamu yararı bulunduğunu ve kamu çıkarını ilgilendiren konularda yapılan haberlerde basın mensuplarının cezalandırılmasının sansür anlamına geleceğine dikkat çekerek, Fahrettin Poyraz’ın iki ayrı suç duyurusunu da reddetti. Savcılık, Fahrettin Poyraz’a haberlerin içeriğinin doğru olmadığını düşünüyorsa tazminat davası açması önerisinde bulundu. Ancak haberlerin belgeli olmasından dolayı Fahrettin Poyraz, söz konusu tazminat davasını da açamıyor.

SAVCILIK KAYITLARINA GİRDİ!
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının bu kararından sonra Tarım ve Orman Bakanlığında hukuksuz genel müdürle ilgili sümen altı edilen inceleme sonuçları da kayıtlara girmiş oldu. “Tarım Kredi’de hukuksuz atanan genel müdür korumaya alındı, hukuki inceleme rafa kalktı” başlıklı haberde; “Tarım Kredi Kooperatiflerinde Millî Gazete tarafından ortaya çıkarılan hukuksuz atamada yeni bir skandal ortaya çıktı. Millî Gazete’nin haberi doğru çıkınca Tarım ve Orman Bakanlığı, yaptırdığı hukuki inceleme sonucunu rafa kaldırarak, hukuksuz atanan genel müdür koruma altına alındı” ifadelerine yer verilmişti. Fahrettin Poyraz, haberde asılsız ve kötü niyetli ifadelerin yer aldığı, hakaret ve iftira suçu işlendiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılığın, yine benzer bir haberden dolayı yapılan suç duyurusunun reddedildiğini ve aynı durumdan dolayı iki kez yargılama yapılamayacağına hükmederek Poyraz’ın suç duyurusunu reddetmesi dikkat çekti. Söz konusu habere Tarım Kredi Kooperatiflerinin talebi ile erişim engeli kararı getirilirken, savcılığın bu kararı ile habere getirilen erişim engeli kararının da hukuksuzluğu belgelenmiş oldu.

SAVCILIKTAN POYRAZ’A ANLAMLI CEVAP…
Diğer yandan yine Fahrettin Poyraz’ın hukuksuz atanmasını konu olan “Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış, çiftçi kuruluşunda neler oluyor?” başlıklı köşe yazısı ile ilgili yapılan suç duyurusu da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildi. Savcılığın suç duyurusunda kovuşturmaya gerek olmadığına dair kararındaki ifadeler ise dikkat çekti. Söz konusu haberlerde kamu yararı bulunduğu ve kamu çıkarını ilgilendiren bu tür konularda yayınlar yapan basın mensuplarının cezalandırılmasının sansür anlamına geleceğine vurgu yapılmasıyla Millî Gazete’nin haberlerindeki haklılığı savcılık tarafından da teyit edilmiş oldu.

MAL VARLIĞI ARAŞTIRILMALI! ÇİFTÇİ FAKİRLEŞİRKEN GENEL MÜDÜR ZENGİNLEŞTİ!
Tarım Kredi Kooperatiflerinde hukuksuz bir şekilde görev yaptığı ortaya çıkmasına rağmen, kendisiyle ilgili hiçbir işlem yapılmayarak büyük bir skandala neden olunurken, Poyraz’ın yüksek maaş, ikramiye ve teşvik primlerinin dışında GÜBRETAŞ’ın İran’daki yatırımı olan RAZİ’den de yine Euro üzerinden yüksek bir huzur hakkı ücreti aldığı ortaya çıkmıştı. Poyraz’ın GÜBRETAŞ ve vakıftan aldığı huzur hakkı ücretinin dışında RAZİ’den de aylık yaklaşık 7 bin Euro huzur hakkı ücreti alması ve RAZİ’den alınan huzur hakkı ücretinin bugüne kadar çiftçi ortaklarından ve kamuoyundan saklanması, çiftçi kuruluşunda hukuksuz servet iddialarını gündeme getirdi. Millî Gazete’nin “Çiftçiye 180 bin liralık Genel Müdür” başlıklı manşet haberine hiçbir açıklama yapılamazken, Poyraz’ın RAZİ’den aldığı huzur hakkı ücretini yalanlayamaması da çiftçi kuruluşunda yaşanan skandalı gözler önüne sermişti. Gelinen noktada, tarımda yaşanan temel sorunlara bir çözüm üretilemezken, Fahrettin Poyraz’ın 3 yıldır hukuksuz bir şekilde aylık servet değerinde gelir elde etmesi, mal varlığının da sorgulanmasını gündeme getirdi.

12 Tem 2021 - 09:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.