Ümmetin derdi ticarete yenildi

Bangladeş Cemaat-i İslami liderlerinin hukuksuz bir şekilde idam edildiği dönemde AKP hükümetinin tepkisizliğinin ardından milyar dolarlık silah ticareti ve ihale takipleri çıktı.

Son 10 senede İslam dünyasının en ciddi sorunlarından biri olarak baş gösteren Cemaat-i İslami liderlerinin idamına karşı hiçbir yaptırımda bulunmayan AKP hükümetinin bu tepkisizliğinin ardından Bangladeş hükümetiyle yaptığı ve yapmaya çalıştığı ticari anlaşmalar ortaya çıktı. 2013-2016 yılları arasında Bangladeş’te beş İslam âliminin idam edilmesi İslam dünyasında ve hatta dünya basınında büyük yankı uyandırmıştı. AKP hükümeti kamuoyundan gelen tüm tepkilere rağmen Bangladeş hükümetine karşı hiçbir yaptırımda bulunmamıştı. Hükümetin, ümmetin ana meselelerinden biri olan böylesine önemli bir konuda tepkisiz kalmasının sebebi yine ticari beklentiler çıktı. Bangladeş Dışişleri Bakanı Abul Kalam Abdul Momen, Bangladeş’e yüklü miktarda silah satışı gerçekleştiren Türkiye’nin, Bangladeş’teki sağlık ve inşaat alanında ihaleleri almak için yoğun diplomatik girişimlerde bulunduğunu söyledi.

BANGLADEŞLİ BAKAN TEYİT ETTİ: “TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYORUZ”
Türkiye ile Bangladeş arasında son dönemde ivme kazanan savunma işbirliği anlaşmalarını değerlendiren Bakan Abdul Momen, “Teçhizatları çok kaliteli olduğu için Türkiye’den askeri teçhizat tedarik ediyoruz. NATO üyesi Türkiye, uygun fiyatlarda standart askeri teçhizata sahip ve kara, deniz ve hava kuvvetlerimiz Türk askeri teçhizatından yararlanacak. Yakın geçmişte bir dizi teçhizat tedarik etmiştik ve bundan sonra da tedarik etmeye devam edilecek. Deniz ve hava kuvvetleri komutanlarımız yakın zamanda Türkiye’yi ziyaret ettiler ve Türk komutanlarla savunma sektörlerinde iş birliği konularını görüştüler. Bu konuda Türkiye’nin şansının çok yüksek olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesine bulundu.

SADECE SİLAH DEĞİL, SAĞLIK VE İNŞAAT SEKTÖRLERİ DE VAR
Türkiye’nin Bangladeş’e ilgisinin silah satışı ile sınırlı olmadığını, bu ilginin farklı sektörlerde de sürdüğünü belirten Abdul Momen, “Son dönemde Türkiye ve Bangladeş arasındaki üst düzey ziyaretler çok önemli. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, salgın sırasında Bangladeş’i ziyaret etti ve biz de Ankara’da yeni inşa edilen temsilciliğimizin açılışını yapmak için Türkiye’yi ziyaret ettik. Türkiye’nin Bangladeş’teki büyük kalkınma projelerinde yer almaya artan bir ilgisi var. Türkiye, inşaat alanında çok iyi. Bangladeş, sağlık sektörüne de yatırım yapmakla ilgileniyor. Burada büyük bir hastane inşa etmeyi planlıyorlar. Bunların hepsi ticari yatırımlar ama eminim iki hükümet bu tür etkileşimleri daha da kolaylaştırmakla ilgileniyor.” ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA CEMAAT LİDERİNİ İDAM ETTİLER
Asya kıtasında Müslümanlara karşı kindar bir duruş sergileyen Hindistan’ın güdümünde bir dış politika seyreden Şeyh Hasina hükümeti 1971 yılındaki iç savaşta soykırım yaptıkları yalanıyla Cemaat-i İslami liderlerine yönelik idam silsilesi başlatmıştı. 2013-2016 yılları arasında Cemaat-i İslami’nin önde gelen isimlerinden Abdulkadir Molla, Kamaruzzaman, Ali İhsan Mücahit, Mir Kasım Ali ve Motiurrahman Nizami şehit edildiler. Cemaatin Onursal Lideri ve Millî Görüş Lideri Erbakan Hoca’nın yakın dostu olan Gulam-ı Azam ise 92 yaşındayken cezaevinde sağlıksız şartlar nedeniyle vefat etti.

BANGLADEŞ ZİNDANLARINDA BİNLERCE MÜCAHİT VAR
Hindistan hükümetinin bir dediğini iki etmeyen Şeyh Hasina hükümetinin siyasi baskı altına aldığı Bangladeş yargısı tarafından Cemaat-i İslami’ye yönelik soykırım iddianamesinin kabul edilmiş bu kararın hemen ardından ülke genelinde tutuklama furyası başlatılmıştı. Sayıları milyonları aşan Cemaat-i İslami mensupları Bangladeş güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak hapsedildi. Hâlihazırda Bangladeş zindanlarında haksız yere hapiste tutulan ve idam edilmeyi bekleyen binlerce Cemaat-i İslami mensubu yer alıyor.

HÜKÜMET İDAMLARI HAMASETLE GEÇİŞTİRDİ
2013-2016 yılları arasında beş İslam âliminin idam edilmesi İslam dünyasında ve dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Yönlerini Batı’ya çeviren işbirlikçi liderlerin tüm suskunluğuna rağmen dünyanın dört bir yanındaki Müslüman halklar, Bangladeş’te yaşanan zulme karşı hükümetlerine çağrıda bulunarak Şeyh Hasina hükümetine karşı yaptırıma zorladı. Türkiye’deki AKP hükümeti de Bangladeş’teki mezalimi hamasi söylemlerle geçiştirdi. Bangladeş’teki idamlar Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirilerle kınandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da birkaç konuşmasında Bangladeş’teki idamları kınadıklarını bildirdi. Bangladeş hükümetine bağlı diplomatik temsilcilerin ülkelerine gönderilmesi ve Bangladeş hükümetiyle yapılan ticari anlaşmaların feshedilmesi gibi yaptırımların uygulanması istense de AKP hükümeti tarafından Bangladeş hükümetine karşı hiçbir yaptırım uygulanmadı. 2016’daki son idamın ardından Cemaat-i İslami meselesi AKP’nin dış politika ajandasına hiçbir şekilde dahil olmadı.

TÜRKİYE’DEN BEKLENEN “SORUNLARI ÇÖZEN LİDER ÜLKE OLMAK”
Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Müslüman ülkeler arasındaki işbirliği anlaşmaları İslam dünyasının geleceği adına umut verici gelişmeler olarak görülse de bu kazanımların Türkiye’nin anlaşma imzaladığı ülkelerdeki hak ihlallerine göz kapatması anlamına gelmemeli. Millî Gazete önceki aylarda AKP hükümetinin Mısır hükümetiyle yapacağı anlaşmanın gerekliliğini ifade etmiş fakat bu anlaşmanın İhvan-ı Müslimin hareketine zarar vermemesi çağrısında bulunmuştu. Aynı şekilde Bangladeş hükümeti ile yapılan anlaşmalar da Cemaat-i İslami hareketinin uğradığı zulümlere karşı, Türkiye’nin tepkisiz kalmasını gerektirmemeli. Türkiye’nin, tarihi misyonu gereği lider ülke olarak İslam ülkeleri arasında iç meselelerin çözümünde daha aktif bir rol alması gerektiği belirtiliyor.

29 Haz 2021 - 08:45 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.