Karamollaoğlu: Üzülerek söylüyorum ama artık deniz bitti

Saadet Partisi’nin Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısında Karamollaoğlu, ekonomi başta olmak üzere uzaktan eğitim ve dış politika konularını değerlendirdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Saadet Partisi’nin Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısında Karamollaoğlu,  ekonomi başta olmak üzere uzaktan eğitim ve dış politika konularını değerlendirdi.

İŞSİZ SAYISI GERÇEKTE 10 MİLYONUN ÜZERİNDE

İktidarın ekonominin konuşulmasını istemediğini söyleyen Karamollaoğlu, “Ekonomimiz pik yaptı diyorlar. Doğru, dolar 7.60 ile pik yaptı, Euro 9 lira ile pik yaptı, işsizlik, resmi rakamla 4 milyon 166 bin kişi ile pik yaptı, dış borç 431 milyar dolar ile pik yaptı. Türkiye’de rakamlar gerçekleri yansıtmıyor. İşsizlik sayısı, gerçekte 10 milyonun üzerindedir. Bu rakamlara baktığımızda çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki, Türkiye ekonomisi pik değil dip yaptı. Üzülerek söylüyorum ama artık deniz bitti, duvara tosladılar, maalesef bunun zararını da millet çekiyor” dedi. 

SİSTEMİN ÇÖKMESİNDEN MEMNUNLAR AĞLAR MISIN GÜLER İSİN?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pandemi nedeniyle uzaktan eğitim için açılan EBA TV’nin çökmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, “EBA sistemi doğrudan doğruya çöktü. İktidar problemin ne olduğunu anlamak istemiyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un savunmasına bakın; ‘Biz bundan memnuniyet duyduk. Çünkü o kadar büyük bir talep oldu ki, bizim beklentilerimizin üstünde.’ Yani, bir Milli Eğitim Bakanı kendi seviyesini hangi seviyede tutuyor ki, Türkiye gerçekleriyle örtüşmesin bu. Bu akıl alır bir iş değil. Türkiye’de 18 milyon öğrencinin olduğunu herkes biliyor. Milli Eğitim Bakanı da biliyor. Hangi sınıfta ne seviyede öğrenci olduğunu, bunların nerelerde olduğunu da biliyor. Ama buna rağmen öyle bir sistem hazırlamışlar ki, bu öğrencilerin hepsi bu sistemden yararlanmak istemez kanaatiyle bu sistem çöktü. Bundan da memnuniyet duyuyorlar. Ağlar mısın, güler misin?” şeklinde konuştu.

“BAZI EVLERDE TV VE İNTERNET YOK, UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLACAK” 

Karamollaoğlu şöyle devam etti: “Türkiye’de bir sistem sıkıntısı var. Velilerin alım gücü sebebiyle yapamadıkları karşılaştıkları problemler var. Kimisinin evinde TV yok. Bu bir gerçek! Kimisi internete ulaşamıyor. Köylerde bu ortam yok. Böyle bir ortamda siz nasıl olacak da herkes için uzaktan eğitimi benimseyeceksiniz. Ve bu kadar kimsenin nasıl uzaktan eğitimden yararlanacağını tahmin etmiyorsunuz. Böyle bir sistemle milli eğitim yürütülemez.”

“ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUZ”

Karamollaoğlu, Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılmasına yönelik tartışmalara değinerek, “Sağlıkla ilgili bir problem olacak, sağlıkla ilgili doktorların bir araya gelerek kurduğu bir birlik bu konuda fikir beyan etmeyecek.  Fikir beyan ettiğinde ise yanlışları dile getirecek. Bu eksikleri de dile getirmekte terörist bir faaliyet gibi algılatılmaya çalışılacak. Terörle mücadele ediliyor, ‘Karşımızda teröristlere kucak açan bir takım odalar var, kapatılsın bunlar’ denilecek. Emin olun ki anlamakta hakikaten zorluk çekiyoruz. Bir yerde bir problem varsa problemi çözmek için herkesin fikir ve beyanatlarına müracaat edilir. Tabipler Birliği yanlışların yapıldığını, güvensizlik olduğunu ifade ediyorsa neden acaba sormak lazım. Yanlış varsa düzeltmek gerekir. Biz bu sebeple doğrudan doğruyu her kurumu temsil eden kurumların başındaki arkadaşlarla temas kurmaya çalıştık.” diye konuştu.

MİLLİ GELİR ÖLÇÜSÜ İKİ KERE DEĞİŞTİ

İktidarın 18 yıldır algı operasyonunu ciddi manada yürüttüğünü ifade eden Karamollaoğlu, “Türk ekonomisindeki ölçümlere müdahale ettiler. Milli gelir ölçüsü iki kere değişti. Milli gelir ondan sonra uçtu. Milleti kandırma, sadece ölçüm hesabını değiştirdiğin için bir artış var gözüküyor. Bu doğru değil. TÜİK bir adım daha ileri gitti. Günlük, haftalık rakamlarla oynuyor. Siz gerçeklere gözünüzü kapatıyorsunuz. Doğru teşhis koyamıyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM AMA ARTIK DENİZ BİTTİ

İktidarın ekonomi politikalarını eleştiren Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomiden sorumlu bakan şaha kalktığımızı problemleri çözme noktasında çok büyük adımlar atıldığını iddia etsin, biz de sahadaki bazı rakamları kendilerine hatırlatalım. Ekonomimiz pik yaptı diyorlar. Doğru dolar 7.60 ile pik yaptı, Euro 9 lira ile pik yaptı, işsizlik, resmi rakamla 4 milyon 166 bin kişi ile pik yaptı, dış borç 431 milyar dolar ile pik yaptı. Türkiye’de rakamlar gerçekleri yansıtmıyor. İşsizlik sayısı, gerçekte 10 milyonun üzerindedir. Bu rakamlara baktığımızda çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki Türkiye ekonomisi pik değil dip yaptı. Üzülerek söylüyorum ama artık deniz bitti, duvara tosladılar; maalesef bunun zararını da millet çekiyor. Siz, öyle bir ortam hazırlayacaksınız ki yabancı yatırımcılar, bu ülkede yatırım yapmak için sıraya girecekler.” ifadelerini kullandı.

“HASTANELERDE GÜVENLİK ARTIRILMALI”

Karamollaoğlu, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına yönelik saldırısını sert ifadelerle kınadı. Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Bu kabul edilebilir bir durum değil. Buradan çok açık ve net söylüyorum; geçmişte de bu problemdi. Özellikle hastanelerin acil servisleri bazen bu saldırılara karşı yeterli güvenliğe sahip değil. Korona sürecinde iktidarın yoğunluğu fazla olan hastanelerinin  acil servilerini daha fazla güvenlik mensubuyla emniyet altına almaları icap eder. Bir kişi orada meydana gelecek olayları önleme imkânına sahip değildir.”

“TÜİK İTİBAR GÖREN BİR KURUM OLMAKTAN ÇIKTI”

Ülkedeki en önemli meselenin ekonomi olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, “İktidar, asla ekonomi konuşulsun istemiyor. Hâlâ ekonomide uçuyoruz… Artık anlayın şunu algı operasyonları ile bu ülkeyi düzlüğe çıkartamazsınız. Algı operasyonu bir noktaya kadar etki eder. Bir hasta, sadece geçici moralle iyileşemez. Ameliyat olması gerekir. İktidarda 18 yıl kalan insanlar, nasıl olur da oturup biz nerede hata yaptık diye kendilerini sorgulamazlar, anlamak mümkün değil. Bundan dolayı sürekli rakamlarla oynuyorlar. TÜİK artık itibar gören bir kurum olmaktan çıktı.” dedi.

BİZ HER ZAMAN MAZLUMUN YANINDAYIZ

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulüm politikasını sert ifadelerle eleştiren Karamollaoğlu, “Doğu Türkistan’da yaşanan zulümlere dünyanın her yerinden tepkiler gelirken; Türkiye’nin sessiz kalması kabul edilemez. Şunu herkes bilsin ki zulüm kimden gelirse gelsin, biz zulmün karşısında mazlum kim olursa olsun, mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz. Kendi kendimizi dünyada yalnızlığa mahkûm ettik. Türkiye’ye karşı tavır almakta, birbirlerine karşıt ülkeler bile ittifak ediyorlar. İktidar bunu nasıl başardı anlamak mümkün değil. Sadece dünyada değil, İslam âleminde de birkaç ülke dışında yalnız kaldık. Bu kadar acziyet, hakikaten nasıl sergilendi bunu anlamak mümkün değil.” diye konuştu.

İKTİDAR TRAKYA ÇİFTÇİSİNİN ELİNİ TUTMALI

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginlikte sınır hattında bulunan illerin etkilendiğini belirten Karamollaoğlu, “Trakya Bölgesi’nde yaşanan su sıkıntısı endişe verici boyutta. İktidar, Trakya özelinden yola çıkarak, yağış sıkıntısı çeken bölgelerde tarıma ve çiftçilerimize şimdiden destek vermelidir. İktidar İstanbul Kanalı peşine koşacağına Trakya çiftçisinin elini tutmalı. Yunanistan ile yaşanan sıkıntı sebebi ile Edirne esnafı da sıkıntı çekmektedir, esnafa gerekli destekler verilmelidir.” dedi.

24 Eyl 2020 - 14:20 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.