BAE de “normalleşti”!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail ile ilişkilerini “tamamen normalleştirmek” için anlaştı.

“The Abraham Accord” yani “İbrahim Anlaşması” adlı anlaşmayı ilk önce ABD Başkanı Trump duyurdu!  İsrail Başbakanı Netanyahu ise anlaşmayı “tarihi bir gün” şeklinde nitelendirirken; normalleşme anlaşmasına verdikleri destekten ötürü Mısır, Umman ve Bahreyn’e de teşekkür etti.

ANLAŞMANIN EV SAHİBİ ABD!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, İsrail ile BAE arasında varılan anlaşma için ilerleyen günlerde Beyaz Saray’da resmi bir imza töreni yapılabileceğini açıkladı.

“FİLİSTİN HALKININ SIRTINA SAPLANMIŞ HANÇERDİR”

HAMAS Sözcüsü Fevzi Berhum, söz konusu anlaşmanın İsrail için ödül anlamına geldiğini vurgulayarak, “BAE ile İsrail’in normalleşme anlaşması, halkımızın sırtına indirilen hain bir bıçak darbesidir” dedi.

TEL AVİV BELEDİYE BİNASI BAE BAYRAĞIYLA AYDINLATILDI

İsrail ile BAE arasında varılan “normalleşme” anlaşması üzerine Tel Aviv’deki belediye binasına ışıkla BAE ve İsrail bayrakları yansıtıldı.

“BU ANLAŞMAYI DESTEKLEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, anlaşmaya ilişkin, “Bu anlaşmayı desteklemek mümkün değildir” dedi. z06

ANKARA’DAN TEPKİ: BUNU KABUL EDEMEYİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BAE ve İsrail anlaşmasına ilişkin, “Bu anlaşmayı desteklemek mümkün değildir. Çavuşoğlu, “Anlaşmanın amacı sözde Yüzyılın Anlaşmasını desteklemek için ABD’nin öncülüğünde yapılmıştır. Anlaşma 2 devletli çözümü adeta ortadan kaldırmaya yöneliktir. BAE, tek taraflı bir şekilde Arap barış inisiyatifini ortadan kaldırmaya çalışıyor. BAE yönetimi yıllardır Filistin yönetimi zayıflatmak için her türlü oyunu çevirdi. Bazı Arap ülkelerine de Filistin konusunda baskı yapan bir ülke. Kendi çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ettiğini açık ve net bir şekilde söylüyoruz” dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın de anlaşmaya tepki göstererek, tarihin Filistin halkına ve davasına ihanet edenlerin hüsranını yazacağını belirtti. Kalın, Twitter’dan, İsrail ile BAE arasında varılan anlaşmaya ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Filistin halkına ve davasına ihanet edenlerin hüsranını tarih elbette yazacaktır” dedi

LİBYA’DAN TEPKİ: “ŞAŞIRTMAYAN BİR İHANET”

Libya Başkanlık Konseyi Üyesi Muhammed Amari Zayid, BAE’nin Siyonist İsrail ile ilişkileri normalleşme konusunda anlaşmaya varmasını “şaşırtmayan bir ihanet” olarak değerlendirdi. Zayid, anlaşma için, “BAE devletçiğinin şaşırtmayan bir ihanetidir. Libya, Suriye ve Yemen’de sürdürdüğü yıkıcı rol ile Katar, Filistin ve bölgenin özgür halklarına ambargo uygulamasının doğal bir sonucudur” ifadelerini kullandı. BAE’nin bu adımını “ümmetin sırtına vurduğu başka bir hançer” olarak nitelendiren Zayid, “BAE’nin bu siyaseti sonucu İslâm ümmetinin son dönemde verdiği kayıplar, Siyonist rejimin son 50 yılda öldürdüğü ve yurtlarından ettiklerinden katbekat daha fazladır” dedi.

İsrail ile BAE’nin ilişkilerini “tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını önce ABD Başkanı Donald Trump duyurdu. Trump, BAE ile işgalci İsrail rejimi arasında anlaşma imzalandığını, iki taraf arasında diplomatik ilişkiler kurulacağını ve ekonomik ilişkilerin güçlendirileceğini duyurdu. BAE adına Muhammed Bin Zayed, İsrail ile normalleşme (!) için anlaşma yaptıklarını duyurdu. Zayed: “BAE ve İsrail, ikili ilişkilerin önünü açacak, ortak işbirliği başlatmaya yönelik bir yol haritası belirlemeyi de kabul etti” dedi. İsrail Başbakanı Netanyahu ise anlaşmayı “tarihi bir gün” şeklinde nitelendirdi. BAE ile varılan anlaşma neticesinde işgalci İsrail rejiminin Batı Şeria’yı ilhak planını bir süreliğine askıya alacağı ifade ediliyor. BAE, Mısır ve Ürdün’ün ardından işgalci İsrail rejimi ile anlaşma imzalayan üçüncü Arap ülkesi oluyor. Mevcut durumdan daha endişe verici olan şu ki önümüzdeki süreçte İsrail benzer anlaşmaları farklı Arap ülkeleri ile de imzalayabilir.

İMZA TÖRENİ BEYAZ SARAY’DA YAPILACAK

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında varılan anlaşma için ilerleyen günlerde liderlerin katılımıyla, Beyaz Saray’da resmi bir imza töreni yapılabileceğini açıkladı. Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner bu anlaşmanın son 26 yıldır türünün tek örneği olduğunu söyledi.

ANLAŞMANIN İSMİNİ “İBRAHİM ANLAŞMASI” KOYDULAR!

Trump, BAE ile işgalci İsrail rejimi arasındaki anlaşmanın isminin “The Abraham Accord” yani “İbrahim Anlaşması” olduğunu söyledi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien ise, “Trump, bugün başardığı barış anlaşması dolayısıyla Nobel Ödülü’ne aday gösterilirse şaşırmam” dedi.

“ARAPLAR İSRAİL’İ KABUL EDİYOR”

Siyonist İsrail rejimi Savaş Bakanı Benny Gantz, BAE ile varılan anlaşmayı olumlu karşıladı. Gantz, açıklamasında diğer Arap ülkelerine de İsrail ile ilişkilerini geliştirme çağrısı yaptı. CFR Başkanı Richard Haass’tan dikkat çeken değerlendirme... Haass, BAE ile işgalci İsrail rejimi arasındaki anlaşmanın “Arapların İsrail’i bölgede kabul etmeleri noktasında bir kilometre taşı” olduğunu söylüyor.

TEL AVİV BELEDİYE BİNASI BAE BAYRAĞIYLA AYDINLATILDI

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında varılan normalleşme anlaşması üzerine Tel Aviv’deki belediye binası her iki ülkenin bayraklarıyla aydınlatıldı. Başkent Tel Aviv’deki Rabin Meydanı’nda bulunan belediye binasına ışıkla BAE ve İsrail bayrakları yansıtıldı. Bu arada İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid’i İsrail’e davet etti. Anlaşmadan ötürü, ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid’i tebrik eden Rivlin, “Bu anlaşma, önemli ve harika bir başarıdır” dedi.

BAHREYN DE İSRAİL’LE ANLAŞACAK

Bahreyn, hain anlaşma dolayısıyla BAE’yi tebrik etti. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bahreyn, Filistin topraklarının ilhakını durduran bir anlaşma yapması ve Ortadoğu’da (sözde) barış fırsatlarını sağlamlaştıran adımlar atması dolayısıyla BAE’yi tebrik ediyor” ifadeleri kullanıldı. İsrail-BAE normalleşme anlaşmasının “tarihi bir adım” olarak değerlendirildiği açıklamada, bu adımın bölgede güya barış ve istikrarın güçlenmesine katkı sunacağı iddia edildi. Açıklamada ayrıca, ABD’nin bu anlaşma için sarf ettiği çabalardan övgüyle söz edildi. Ayrıca Bahreyn’in de İsrail’le normalleşme anlaşması imzalamasının beklendiği iddia edildi. İsmi gizli tutulan bir İsrailli bir yetkiliye dayandırılan haberlerde, BAE’nin ardından İsrail’le normalleşme anlaşması imzalaması beklenen ülkenin Bahreyn olduğu belirtildi. Bahreyn ve İsrail’den iddiayla ilgili resmi açıklama yapılmadı. Öte yandan Umman da, İsrail ve BAE arasında yapılan normalleşme anlaşmasına destek verdi. Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, “Sultanlık, ABD-İsrail ve BAE arasındaki tarihi ortak bildiri çerçevesinde, İsrail ile ilişkileri konusundaki BAE’nin kararını destekliyor.” ifadelerine yer verildi.

FİLİSTİN HALKININ SIRTINA SAPLANMIŞ HANÇERDİR

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), İsrail’le normalleşme anlaşmasını Filistin halkının sırtına saplanmış bir hançer olarak nitelendirdi. FHKC’den yapılan yazılı açıklamada bu anlaşmanın Arap milletine karşı yeni bir komplo olduğu kaydedilerek, “BAE ile İsrail’in normalleşme anlaşması Filistin halkının sırtına saplanmış bir hançerdir. Bu kez BAE’nin onayıyla daha saldırgan bir savaşın ve topraklarımızda Siyonizm, Yahudileştirme ve işgal birimlerinin genişlemesinin yolu açılacak” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, başta BAE’nin İsrail’de büyükelçilik binasının inşası olmak üzere iki ülke arasındaki anlaşmanın Arap milletine karşı bir tehdit, Filistin halkına karşı da düşmanca bir adım olduğu ifade edildi. BAE ile İsrail’in normalleşme anlaşmasının ABD Başkanı Trump’tan ülkesindeki seçmenlere bir mesaj taşıdığı dile getirilen açıklamada, söz konusu adımın ulusal davalarını tasfiye etmeyi amaçlayan “Yüzyılın Anlaşması” planının önünü açtığı aktarıldı.  HAMAS Sözcüsü Fevzi Berhum, söz konusu anlaşmanın İsrail için ödül anlamına geldiğini vurguladı ve “BAE ile İsrail’in normalleşme anlaşması, halkımızın sırtına indirilen hain bir bıçak darbesidir” dedi. El Fetih Hareketi ise yaptığı açıklamada: “BAE ile İsrail’in normalleşme anlaşması, BAE’nin Filistin davasına karşı dinî, millî ve insanî görevinden vazgeçmesi demektir” ifadelerine yer verdi. İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Ortak Arap Listesi Bloku, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail’in vardığı anlaşmayı kınadı.

İSRAİL MEDYASI ARA BULUCULARI AÇIKLADI

İsrail medyası, anlaşmanın imzalanmasına zemin hazırlayan 3 ara bulucunun kimliğini açıkladı. Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid’in yakın arkadaşı İsrail asıllı Amerikalı iş adamı Haim Saban’ın, Tel Aviv ile Abu Dabi arasındaki temaslara aracılık ettiği ve bunun iki ülke arasında tarihi bir anlaşmayla sonuçlandığı belirtildi. MOSSAD’ın Başkanı Yossi Cohen’in de söz konusu anlaşmaya zemin hazırlamak için son dönemde bir kaç defa Abu Dabi’yi ziyaret ettiği bilgisi yer aldı. ABD Başkanı Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de Tel Aviv-Abu Dabi yakınlaşması için çalıştığı belirtildi.

FKÖ’DEN BAE’YE TEPKİ: “LÜTFEN BİZE İYİLİK YAPMA”

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Üyesi Hanan Aşravi ise BAE’nin, “iki devletli çözüm şansını korumak” yalanıyla İsrail’le normalleşildiği açıklamasına tepki gösterdi. Aşravi, söz konusu açıklamaya karşı “Lütfen bize iyilik yapma. Biz kimsenin incir yaprağı değiliz. (Kimsenin kusurunu örtmeyeceğiz)” ifadesini kullandı. BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, ülkesinin ABD’nin arabuluculuğunda İsrail ile normalleşme adımını güya “iki devletli çözüm şansını korumak” için attığını savunmuştu.

15 Ağu 2020 - 07:39 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.