Akaryakıt'a beş gün içinde zam üstüne zam

Dünya petrol sektörü adeta krize girerken Türkiye'de ise petrol fiyatları düşmedi ve zam üstüne zam geldi. Akaryakıt'a beş gün içinde dört kez zam yapıldı. İşte yeni benzin ve motorin fiyatları...

Koronavirüs salgını sonrası dünya petrol sektörü adeta krizi girdi. Petrol varil fiyatları tarihinin en düşük seviyesinde seyretti ve petrol üreticileri adeta kan ağlamaya başladı. 

1 Ocak’ta 66 dolar olan Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, Nisan'ın son haftasında 15 dolara kadar bile düşmüştü. Petrol fiyatları daha sonra toparlanmaya başladı ve gün içinde 30 dolar civarında seyrediyor. 

Ancak bu yaşananlar Türkiye'de petrol fiyatlarını düşürmedi hatta zam üstüne zamın önü bile kesilmedi. 

Akaryakıt'a sadece beş gün içinde dört kez zam yapıldı.

BENZİN VE MOTORİNE ZAM GELDİ

EPGİS benzine 15, motorine ise 13 kuruş zam yapıldığını duyurdu.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) benzine 15 kuruş, motorine ise 13 kuruş zam yapıldığını duyurdu. Bu zamla birlikte akaryakıta beş gün içerisinde 4’üncü kez zam geldi.

EPGİS'in açıklamasında, “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 09/05/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 15 Motorinde 13 KRŞ/LT pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur” denildi.

Buna göre, Ankara'da ortalama 5,23 liradan satılan motorinin litre fiyatı 5,46 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 5,15 liradan 5,28'e; İzmir'de 5,25 liradan 5,38 liraya yükselecek. 

Benzinin litre fiyatı İstanbul’da 5,56 TL’den, 5,71'e Ankara ve İzmir’de ise ortalama  5,82'ye yükselecek. 

09 Mayıs 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.