Samsung'dan akıllı telefonlar için koronavirüs kararı

Samsung'dan akıllı telefonlar için koronavirüs kararı... Koronavirüs (Covid-19) krizi sosyo-ekonomik hayatın tüm bildik kurallarını kökünden sarsarken, teknoloji dünyası da bu değişimden payına düşeni alıyor.

Akıllı telefon üreticisi Apple'ın iPhone üretimi bu yılın ikinci yarısında üretmeyi planladığı telefon sayısını yüzde 20'ye kadar düşürme kararının ardından, benzer bir adım da Samsung'dan geldi.

iPhone'ın telefon sayısındaki düşüşün içerisinde, 5G desteği ve şu andaki iPad Pro'dan alınan tasarım ideolojisi ile beklenen dört yeni iPhone serisi de bulunacak.

Covid-19 nedeniyle gelirleri büyük ölçüde azalan ancak hala dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ve satıcısı Samsung da krizi ve belirsizliği aşmak için bir dizi önlem açıkladı.

Güney Kore'den gelen haberlere göre Samsung Electronics, akıllı telefon parçaları için siparişlerini oldukça agresif bir şekilde azaltıyor. Söylenilene göre genel olarak parça siparişlerinde yüzde 50 azaltma yapıldı ve Samsung, önümüzdeki dönemde akıllı telefonlar için zayıf bir talep bekliyor.

Ayrıca iki hafta önce de Samsung'un Nisan üretimini yarıya düşürdüğü ve aylık ortalaması olan 25 milyon yerine sadece 10 milyon ünite üretme kararı aldığı  bildirilmişti. Güney Kore, Hindistan ve Brezilya'daki akıllı telefon tesisleri de Covid-19 ile ilgili kapanmalar yaşamıştı.

Haberde alıntı yapılan bir parça üreticisi yetkilisi, Samsung'un tüm orta ve üst seviye modeller için siparişleri azalttığını doğruladı. Bu azalma, Galaxy Z Flip ve Galaxy S20 serisinin yayımı ile desteklenen güçlü ilk çeyrek performansının ardından geliyor. Başlangıçta çok fazla sorun yaşanmasa da, Nisan ayında etkiler görülmeye başlandı. Ayrıca Samsung'un, talep belirsizliği karşısında altı aylık üretim tahminini azalttığı da söyleniyor.

Samsung bu problemleri aşabilecek kadar stabil bir konumda olsa da, siparişlerin azaltılmasının, Koreli dev kadar büyük kaynaklara sahip olmayan parça tedarikçilerini ciddi bir şekilde etkileyecektir. Samsung, her yıl 300 milyon akıllı telefon ürettiğinden dolayı mobil piyasasında en büyük parça müşterilerinden biri konumunda. Hatta parça üreticilerinden birinin temsilcisi, yüzde 50 azalmanın "bir ölüm cezası gibi" olduğunu söylüyor.

29 Nisan 2020 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.