DSÖ uyardı: Tünelin ucunda ışık görünmüyor

DSÖ koronavirüs salgınına ilişkin “Tünelin ucunun gözükmediğini” söyledi.

Koronavirüs nedeniyle 3 milyonu aşkın kişi enfekte olurken, 211 binden fazla kişi de hayatını kaybetti. Salgın nedeniyle ölüm ve vaka oranlarında düşme görülen İtalya ve İspanya’da kısıtlamalarda gevşetme planları yavaş yavaş devreye giriyor. Birçok Avrupa ülkesi ve Türkiye’de normalleşme adımları konuşuluyor. Ancak Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerindeki vaka ve ölümlerde artış yaşanıyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) uyarı geldi. 

DSÖ salgına ilişkin “Tünelin ucunun gözükmediğini” söyledi. Salgın nedeniyle normal sağlık hizmetlerinin bozulduğuna dikkat çeken DSÖ, özellikle en yoksul ülkelerdeki çocuklara yönelik aşı uygulamalarının olumsuz etkilendiğini belirtti.

DSÖ, bazı ülkelerde vaka ve ölüm sayılarında sabitlenme ya da düşüş gözlemlense de, Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerindeki vaka ve ölüm artışlarına dikkat çekti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, doğru eylemlerle ikinci bir enfeksiyon dalgasının önlenebileceğini belirterek “Önümüzde uzun bir yolumuz ve yapacak çok işimiz var” diye konuştu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, şunları söyledi:

“Çocuklar, nispeten ağır hastalıklar ve koronavirüs açısından düşük risk grubunda olabilirler, ancak aşılarla önlenebilecek diğer hastalıklarda yüksek risk grubunda olabilirler.
Dünya çapında yaklaşık 13 milyon insan, çocuk felci, kızamık, kolera, sarı humma ve menenjit gibi hastalıklara karşı yapılması gereken düzenli aşılamalardaki gecikmelerden etkileniyor.”

Sınır kısıtlamaları ve seyahat aksaklıkları nedeniyle 21 ülkede, diğer hastalıklara karşı aşı eksikliğinin rapor edildiğine dikkat çeken Ghebreyesus, “Koronavirüs sıtma hizmetlerini etkileyebilir. Sahra Altı Afrika'da sıtma vakalarının sayısı ikiye katlanabilir. Bu olmamalı, ülkeleri desteklemek için onlarla çalışıyoruz “ dedi.

28 Nisan 2020 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.