Bilim Kurulu üyesi Kara'dan 'zirve noktası' açıklaması

Bilim Kurulu üyesi Prof. Ateş Kara, verilerin salgının zirve noktasına gelindiğini ya da o noktada olunduğunu gösterdiğini söyledi.

Türkiye'nin koronavirüs salgınında normalleşmeye ne zaman geçeceği tartışmaları sürerken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Ateş Kara, verilerin salgının zirve noktasına gelindiğini ya da o noktada olunduğunu gösterdiğini söyledi.

"İyileşen sayımız, artık yeni tanı koyduğumuz vaka sayısını geçti. Bu iyiye işaret. Şu anda geldiğimiz nokta, pik noktası yani tepe noktası dediğimiz yere ya geldiğimizin ya da o noktada olduğumuzun göstergesidir" yorumunu yapan Kara, "Bundan sonra azalmanın ne hızda gideceğini bilmiyoruz. Yedi-10 günlük süreye ihtiyacımız var" dedi.

Bu sürenin ardından bölgesel verilere bakıp hareket edileceğini kaydeden Kara, ligin açılıp maçların oynanması için 10 kadar bir süreye daha ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. 

Salgın sonrası normalleşme süreciyle ilgili de Kara şunları söyledi:

"Salgın sonrasında her şey belirli adımlarla düzelecek. Bir orman yangını gibi düşünün. Önce kontrol altına alınması gerekiyor ve şu an bunu yaptık. Her yerdeki alevin tamamen söndüğünden emin olmalıyız.
Kafeler ve bazı işletmeler açılabilir.  Küçük küçük adımlarla olacaktır bu. İlk etapta açık hava olan ve aradaki mesafenin geniş olduğu masalarda servis başlayabilir diyebiliriz. Sonrasında belki kafeleri veya bazı işletmeleri, içerideki insan sayısına göre açabiliriz. Nasıl ki belli bir vakadan sonra maske taktıysak, bu sefer de tam tersi bir adım izleyeceğiz. Mesela sadece hastaneye giderken maske takalım diyeceğiz. Dünyada kuzey ve güney kürenin seyrinin farklı olacağını zaten bekliyoruz. Artı bir de şöyle bir özelliğimiz var. Dünyadaki pek çok ülkenin kontrol önlemleri birbirinden farklı. 
Genel anlamda aşağıya doğru bir eğilime geçildi. Onun için de dünya geneli için konuşurken farklı, bölgesel konuşurken farklı. Avrupa neredeyse tepe noktasına geldi. Bazı ülkeler hala çıkışta ama genel anlamda bakarsak aşağıya doğru bir eğilimin söz konusu olduğunu ifade edebiliriz. Bu yüzden karar verilen bölgeye göre özellikler değişecektir. Avrupa için farklı bir durum olabilir, aynı şekilde dünyadaki farklı kıtalarda da futbolun başlama süresi değişkenlik gösterecektir."

Maçların bir süre seyircisiz oynanması gerektiğine işaret eden Kara, "Statta lavabo, giriş-çıkış kapın uygunsa, kişileri tek tek içeri alabiliyorsan yani bu altyapın varsa statta 1-3 bin kişi arasında seyirci olabilir. Ama en ufak birisinde bile eksik olursa zincir kırılır. Aldığın tüm önlemler boşa gider. Hepsi aksar" uyarısında bulundu.

27 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.