Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Hastalarımda en çok bu semptomu gördüm

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, hastalarında en çok gördüğü semptomu açıkladı

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de 2 bin 805 kişi hayatını kaybetti, 110 bin 130 kişi de enfekte durumda. Bu rakamlar her geçen gün artarken, hastalığın semptomlarına ilişkin her gün yeni bir detay ortaya çıkıyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, hastalarında en çok gördüğü semptomu açıkladı. Çelik, "Genel semptomlar belli. Öksürük, ateş ve nefes darlığı belirtileridir. Ben hastalarımda sırt ağrısı olarak çok gördüm. Biraz da buna dikkat etmemiz lazım" dedi.

Koronavirüste yüksek ateş ve öksürüğün dışında farklı belirtilerin de olduğunu söyleyen İlhami Çelik, şunları söyledi:

“Hastalık ishal ile seyredebiliyor. Geçenlerde bir yazı vardı. ‘Akut karın’ dediğimiz, bağırsaktaki tıkanıklıkla seyreden bir tablo açıklanmıştı. Kalp tutumundan bahsediliyor. Kalbin atımını bozduğu yönünde bir şey var. Ben hastalarımda sırt ağrısı olarak çok gördüm. Biraz da buna dikkat etmemiz lazım. Aşırı kas, eklem ve sırt ağrıları, ayak tabanı ağrısıyla gelenler var.”

İmmün plazma tedavisinin iyi sonuç verdiğine dikkat çeken Çelik, şöyle devam etti:

“Şu an verdiğimiz bir hasta var. Hastanın durumu daha iyi. Daha iyi oksijen alıyor. Hastamız yüz üstü yatıyor. Bunun faydalı olacağı kanısındayız. Çünkü bu pasif bağışıklama yöntemi. Virüsü bulacak ve verdiğiniz antikorlarla birleşip onları yok edecekler. Zaten iyileşen hastalarda da gördüğümüz budur. Bu da virüs ile savaşması demektir. Antikorla birleşimi bunu yok eder. Bu hastalıkta en ümitvar olan şu an immün plazma gözükmektedir.”

27 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.