CNN International, Cerrahpaşa'nın yoğun bakım ünitesine girdi

ABD merkezli yayın kuruluşu CNN International, Cerrahpaşa'nın yoğun bakım ünitesine girdi

ABD merkezli yayın kuruluşu CNN International, Türkiye’deki koronavirüs mücadelesinde en kritik noktalardan biri olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yoğun bakım bölümüne girerek doktorlar ve hemşirelerle konuştu.

CNN ekibinin röportaj yaptığı sağlık çalışanları arasında 30 yıldır yoğun bakımda çalışan Doktor Yalım Dikmen de bulunuyor. Koronavirüse karşı mücadele en önde yer alanlardan Dr. Dikmen hakkındaki bilgilendirme notunda, “Kendisi 30 yılı aşkın bir süredir yoğun bakım bölümünde görevli ama kariyeri boyunca böyle bir şey görmedi” ifadesi kullanılıyor. 

Türkiye'de ilk defa yoğun bakım ünitesine BBC Türkçe muhabirleri Neyran Elden ve Mahmut Hamsici girmişti.

Web Tekno'nun aktardığına göre CNN muhabirine konuşan Dr. Yalım Dikmen, “Elimizden geleni yapmalıyız. Bir puzzle ile uğraşıyoruz ve doğru parçayı bulmak için çalışıyoruz. Doğru parçayı doğru yere koymak, elimizden geleni yapmak ve en iyisini düşünmeye çalışıyoruz” dedi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yoğun bakım bölümünü görüntüleyen CNN ekibi, yoğun bakım bölümünde durumun gergin olduğunu söyledi. Makinelerin sürekli çalıştığını söyleyen CNN muhabiri, bölümde koruyucu önlükleri ve kostümleri giymenin zorunlu olduğunu belirtti. 

Doktorların ve hemşirelerin adeta çelikten sinirleri olduğunu belirten CNN muhabiri, sağlık çalışanlarının moralinin yüksek olduğunu da sözlerine ekledi. CNN muhabiri, vaka sayısının artmasına karşın hastanenin hala baskı altında olmadığının altını çizdi. 

Yoğun bakım bölümünde röportajlar yapan CNN muhabiri, artan vaka sayısına rağmen yoğun bakım bölümünde koruyucu ekipman, yatak ve tıbbi malzeme bakımından ABD ve Avrupa’nın bazı yerlerinin aksine sıkıntı olmadığını da söyledi.

23 Nisan 2020 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.