AKP anketlerde eriyor

AKP anketlerde eriyor. İstanbul Ekonomi Araştırma'nın nisan ayında yaptığı araştırmaya göre, AKP 24 Haziran seçimlerinden bu yana yüzde yedi oy kaybederek yüzde 35.8 oy oranına düştü.

İstanbul Ekonomi Araştırma'nın nisan ayında yaptığı araştırmaya göre, AKP 24 Haziran seçimlerinden bu yana yüzde yedi oy kaybederek yüzde 35.8 oy oranına düştü. Ankete göre, her 4 AKP seçmeninden 1'i ise Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs verilerine inanmıyor.

Düzenli olarak ayda 2 kez kamuoyu araştırması yapan İstanbul Ekonomi Araştırma Merkezi, Nisan ayı ikinci yarısına ait araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Koronavirüs salgınının ardından 10 Nisan'da ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağının ardından yapılan araştırmada yurttaşlara; partilerin oy oranı, liderlerin güvenilirlikleri, belediye başkanlarının performansı, koronavirüsün gümlük yaşama etkileri ve Sağlık Bakanlığı'nın günlük olarak açıkladığı koronavirüs vaka ve ölüm sayılarına kadar pek çok soru yöneltildi.

Ankete göre 'Bu pazar seçim olsa' partilerin alacakları oy oranları şu şekilde:

İYİ Parti'nin barajın hemen altında görüldüğü ankete göre, AKP'nin 24 Haziran seçimlerinden bu yana kaybettiği oy oranı ise yaklaşık yüzde yedi olarak görünüyor. Anket verilerine göre, bu pazar seçim olsa AKP yüzde 35.8, CHP yüzde 21.1, MHP yüzde 12.2, HDP yüzde 11.1, İYİ Parti yüzde 9.7 oy alıyor. Kararsızların yüzde 4.3 olarak belirlendiği ankette, Saadet Partisi'nin alacağı oy oranı ise yüzde 3.3 olarak belirtiliyor.

Ankete göre Nisan ayı Liderlerin Başarı Puanı sıralamasında neredeyse her lider düşüş yaşarken, Devlet Bahçeli önceki aya göre artış göstererek üçüncü sırada yer aldı. Recep Tayyip Erdoğan 5,26 puanla birinci sırada yer alırken, Ekrem İmamoğlu ise 4,24 puan ile ikinci sırada yer aldı.

Mart ayına kıyasla puanını 0,19 arttıran Devlet Bahçeli, 3,98 puan ile Mansur Yavaş’ı geçerek üçüncü sırada yer aldı. Mansur Yavaş ise 3,62 puanla dördüncü sıraya geriledi. Mart ayı puanlarına göre, Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş puan kaybı yaşarken, puan kaybının en çok olduğu lider ise 0.28 puan ile Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Anketin dikkat çeken bir başka sonucu ise koronavirüs salgını hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların güvenilirlik oranı. Ortalama olarak ankete katılanların yüzde 62.2'si verileri güvenilir bulurken, AKP seçmeninde bu oran yüzde 73.2 olarak çıkıyor. Ancak AKP seçmenini yüzde 26.8'inin açıklanan rakamlara inanmadığı da anketin çarpıcı sonuçlarından biri.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Biz bize yeteriz' sloganı ile başlattığı koronavirüse karşı yardım kampanyasına destek yüzde 50.4 oranında. 

Ankette ortaya çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise yardım kampanyası konusunda seçmenlerin tercihi oldu. "İhtiyaç sahiplerine yardım etmek için nereyi tercih edersiniz?" sorusuna AKP seçmeninin yüzde 14.8'i 'Cumhurbaşkanlığı kampanyası' yanıtını verirken, MHP seçmenleri arasında bu oran yüzde 31.5 çıktı.
 
Koronavirüsle mücadele konusunda Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanlarının mücadelesi genel olarak başarılı bulunurken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer'in bir adım önünde yer aldı.

22 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.