Reklamı Kapat

Türkiye-Libya deniz anlaşması onaylanıyor!

Yunan basını: BM, Türkiye-Libya deniz anlaşmasını resmen onaylamaya hazırlanıyor

Yunanistan'ın, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasındaki coğrafi koordinatların Birleşmiş Milletler (BM) Okyanus İşleri ve Deniz Hukuku Bölümü’ne kaydını kabul etmeye hazırlandığı iddia edildi. Euronews'te yer alan haberde Ekathimerini gazetesine göre muhtıradaki deniz bölgesi haritasının Atina’nın bütün endişelerine rağmen BM veri tabanına işlenmesi bekleniyor.

Yunanistan, kendisine ait Kasos, Karpathos, Kastellorizo, Rodos ve hatta Girit adaları görmezden gelinirken, Türkiye’ye ait ıssız adaların bile haritaya dahil edildiği ve bunun coğrafi çarpıtma olduğu gerekçesiyle muhtıraya karşı çıkıyor.

Türkiye, haritanın BM nezdinde kaydının muhtırayı resmi hale getireceği ve Ankara’ya muhtırada belirtilen münhasır ekonomik bölge kapsamındaki deniz alanlarında doğal kaynak aramak amacıyla sondaj çalışmalarına başlama hakkı vereceği görüşünden hareket ediyor.

Yunanistan’ın, Türkiye’nin coğrafi değişikliklere dayanan muhtıra ile kendi münhasır ekonomik bölgesini Libya’nınki ile birleştirdiğini iddia ederek, bu gelişmelere karşı en üst düzey diplomatik kanallar aracılığıyla itirazını sürdürmesi bekleniyor.

Ancak muhtıranın uluslararası hukuk tarafından tanınan hükümetler arasında yapılan bir ikili anlaşma olması sebebiyle Yunanistan’ın bu girişimlerinin sınırlı kalacağı belirtiliyor.

18 Şubat 2020 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.