Reklamı Kapat

AK Parti hükümeti faiz lobisine çalışıyor

AK Parti'nin iktidara gelmesinen bu yana faize ödediği para ortaya çıktı. Toplanan vergilerinin yüzde 20'si faize giderken açıklanan rakam görenleri hayrete düşürdü!

Büyütmek için resme tıklayın

Madem ekonomi iyi durumda, bütçe açığı da yok peki Türkiye neden dünyanın en yüksek faizini ödüyor? Ve kime ödüyor bu yüksek faizi?

İşte Milli Gazete'den çarpıcı rakamlar...

AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana faize harcağı para dudak uçuklattı. Vergilerin büyük bir bölümü borca gitti.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2000-2019 dönemi verilerine göre,  devlet 5 trilyon 283 milyar lira vergi topladı. Buna karşın faiz ödemelerine 1 trilyon 72,4 milyar lira gitti.

VERGİLERİN 5'TE 1'İ FAİZE GİTTİ
Geçen sürede vergi gelirlerinin yurtiçi hasılaya oranı yüzde 17 oldu. Bu dönemde vergi gelirlerinin yüzde 20'si, bir diğer ifadeyle 5’te 1’i faize gitti. Her yıl gerçekleşen vergi gelirleri ve faiz ödemelerini Merkez Bankası ortalama döviz alış kurundan dolara çevrildiğinde vatandaşın devlete  20 yılda 2 trilyon dolar vergi ödediği ortaya çıktı.

20 YILDA FAİZE 590 MİLYAR DOLAR
Bu dönemde devletin ödediği faiz gideri ise 590 milyar doları buldu. 2019 yılı verilerine göre vergi gelirlerinin 673 milyar lirada kalırken, faiz ödemelerinin ise 100 milyar liraya çıktı. Faizlerdeki düşüşe rağmen ekonomik kriz vergi gelirlerinin yüzde 15'inin  faiz ödemelerine gitmesine neden oldu. Bu ödenen faizin 522 milyar doları ise AKP Hükümeti döneminde gerçekleşti.

150 TANE BOĞAZ KÖPRÜSÜ YAPILIYOR
Faize giden 590 milyar dolar ile 150 tane boğaz köprüsü yapılabilirken, kalan gelirle vatandaşa ücretsiz geçiş imkanı da sağlanabiliniyordu. Yine bu parayla binlerce özel hastane standartında devlet hastanesi, okul ve fabrika kurulabiliyordu. 

18 Şubat 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.