Karamollaoğlu: Teveccüh görüyorsanız belediyeleri niye kaybettiniz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olağan basın toplantısında konuştu…

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iktidarın sunî konular ile gündemi oyaladığını, ülkenin ve milletin gerçek gündeminin ise çok farklı olduğunu kaydetti. Belediye başkanlarının AK Parti’ye geçişleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, geçişler için iktidarın “teveccüh görüyoruz” açıklamalarını eleştirerek, “Bu kadar basit bir durum değil bu. Eğer teveccüh görüyorsanız İstanbul’u, Ankara’yı neden kaybettiniz? ‘Belediyeciliğin kitabını biz yazdık’ diyerek propaganda yapıyorlar. Doğrudur, belediyelerde yolsuzluk nasıl yapılır? Rant nasıl sağlanır? İsraf nasıl olur? Bunun kitabını yazdınız” ifadelerini kullandı.

BÖLGEMİZDE KAOSUN BAŞ AKTÖRÜ BATI’DIR

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “ABD ve İran arasında artan gerginlik bölgenin tansiyonunu artırıyor ve bu, bizi endişeye sevk ediyor. Arzumuz, bu gerginliğin son bulması, bölgemize barış ve huzurun gelmesidir. Ancak bunun için bölgemiz ülkelerinin bir araya gelmesi gerekir. Eğer siz yaşanan kaostan kurtuluşun yolunu Batı olarak görürseniz büyük bir yanılgı içine düşersiniz. Çünkü yaşanan bu kaosun baş aktörü Batı’dır” şeklinde konuştu.

BORÇ AKP’Lİ BAŞKANIN HACİZ SAADETLİ BAŞKANA GELİYOR

İktidarın kendisinden olmayan belediye başkanlarına yönelik uygulamasına partilerinin Kâhta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı üzerinden örnek veren Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Bizim belediye başkanımızdan önceki belediye başkanı belediyeyi ağır bir borç yükü altına sokmuş. Normalde mahkemeye verilip bu borcun o eski belediye başkanından alınması gerekir. Belediyeye ait olan ve vatandaşa hizmet götürmek için kullanılan araçlara haciz getiriliyor. Belediye başkanı çıkıp, ‘borcu bir şekilde tahsil edeceğiz artık ancak araçlara haciz gelmesin’ diyor. Tabii belediye başkanı bunu deyince AKP’nin vatansever belediye meclis üyeleri buna rıza göstermiyor.”

Partisinin Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iktidarın sunî konular ile gündemi oyalarken, ülkenin ve milletin gerçek gündeminin ise çok farklı olduğunu kaydetti.

SANTRALİ KAPATMAK EN KOLAY YOL

Geçtiğimiz hafta sonu partisinin Elbistan İlçe Başkanlığı’nın 7’nci Olağan Genel Kurulu’na katıldığını belirten Karamollaoğlu, ilçenin havayı kirleten termik santralden şikâyetçi olduğunu dile getirdi. Dünya çapında bu tip santrallerin havayı kirletmesinin minimum dereceye indirildiğini vurgulayan Karamollaoğlu, “Bizde uygulanan yöntem ise santrali kapatmak. Bu kolay yoldur. Asıl yapılması gereken, havanın daha verimli bir hale getirilmesi ve bundan da havanın minimum düzeyde etkilenmesini sağlamaktır. Devlet gerekirse maliyeti yüksek olan filtreleri karşılamalıdır” dedi.

HAVA, SU, TOPRAK, ORMAN BİZİM HASSASİYETİMİZ

Saadet Partisi olarak Türkiye’nin üreterek kalkınmasından yana olduklarını, ancak bu üretimin çevreye olumsuz etkilerinin önüne geçmek konusunda da büyük bir hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Havanın korunması, suyun korunması, toprağın korunması ve ormanların korunması bizim çevre üzerinde durduğumuz en önemli dört temel başlıktır” diye konuştu.

ÇEVRE İLE İLGİLİ ÇARE ARAMAK MECBURİYETİNDEYİZ

Türkiye’nin çevre sorunları ile ilgili çare aramak yerine başka konular ile ilgilendiğini belirten Karamollaoğlu, “Türkiye’nin gündeminde ise bu konular yerine dört hanımefendinin tiyatro izlemesi var. Koca koca adamlar oturmuşlar, ülkenin sonu gelmiş gibi bu konuyu tartışıyorlar. Biz bu anlayış ile bir yere varamayız. Bir dünyaya bakın, bir de bize bakın. Suni gündemler ile ülke yönetilemez. Türkiye’de çevre ile ilgili artık çare aramak mecburiyet haline gelmiştir. Biz bu konunun önemini gördüğümüz için bu konuyu ciddi olarak gündemimize aldık” şeklinde konuştu.

TEVECCÜH GÖRÜYORSANIZ BELEDİYELERİ NİYE KAYBETTİNİZ?

Belediye başkanlarının AK Parti’ye geçişleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak sözlerine devam eden Karamollaoğlu, geçişler için iktidarın “teveccüh görüyoruz” açıklamalarını eleştirerek, “Bu kadar basit bir durum değil bu. Eğer teveccüh görüyorsanız İstanbul’u, Ankara’yı neden kaybettiniz? ‘Belediyeciliğin kitabını biz yazdık’ diyerek propaganda yapıyorlar. Doğrudur, belediyelerde yolsuzluk nasıl yapılır? Rant nasıl sağlanır? İsraf nasıl olur? Bunun kitabını yazdınız” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ BELEDİYE BAŞKANINDAN AĞIR BORÇ KALDI

İktidarın kendisinden olmayan belediye başkanlarına yönelik uygulamasına partilerinin Kâhta İlçe Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı üzerinden örnek veren Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Bizim belediye başkanımızdan önceki belediye başkanı belediyeyi ağır bir borç yükü altına sokmuş. Normalde mahkemeye verilip bu borcun o eski belediye başkanından alınması gerekir. Ancak onu yapmak yerine fatura şimdiki belediye başkanına çıkartılıyor. Belediyeye ait olan ve vatandaşa hizmet götürmek için kullanılan araçlara haciz getiriliyor. Belediye başkanı çıkıp, ‘borcu bir şekilde tahsil edeceğiz artık ancak araçlara haciz gelmesin’ diyor. Tabii belediye başkanı bunu deyince AKP’nin vatansever belediye meclis üyeleri buna rıza göstermiyor. Belediye başkanını cezalandırmak için bütün ilçeyi cezalandırıyorlar.”

BÖLGEMİZDE KAOSUN BAŞ AKTÖRÜ BATI’DIR

Değerlendirmelerine dış politika gündemi ile devam eden Karamollaoğlu, “ABD ve İran arasında artan gerginlik bölgenin tansiyonunu artırıyor ve bu, bizi endişeye sevk ediyor. Arzumuz, bu gerginliğin son bulması, bölgemize barış ve huzurun gelmesidir. Ancak bunun için bölgemiz ülkelerinin bir araya gelmesi gerekir. Eğer siz yaşanan kaostan kurtuluşun yolunu Batı olarak görürseniz büyük bir yanılgı içine düşersiniz. Çünkü yaşanan bu kaosun baş aktörü Batı’dır” şeklinde konuştu.

KAOSUN NEDENİ BÜYÜK İSRAİL PROJESİ

İslam coğrafyasının içine düştüğü kaosun arkasında ‘Büyük İsrail Projesi’ olduğuna dikkat çeken Karamollaoğlu, “Bunun farkına varmazsak gerçekleri görmüyoruz demektir. Ancak bunun farkına varırsak buna çözüm bulabiliriz. Bu çözümün ilk adımı bölgedeki bütün ülkelerin bir araya gelmesi ve ne yapacağız diye çare aramasıdır. Bundan dolayıdır ki Türkiye’nin omuzlarına büyük bir sorumluluk yüklenmiş ve aynı zamanda imkân verilmiştir. Çünkü Türkiye D-8, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi oluşumların dönem başkanıdır. Ancak bunu söyleyince ‘biz bunları nasıl bir araya getireceğiz’ diyorlar. Bunlar zaten önceden bir araya geldi. Önemli olan o birliğin devamını sağlamaktır” dedi.

GENÇLER NASIL EVLENSİN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “gençler evlenmiyor” açıklamasına da değinen Karamollaoğlu, “Gençler nasıl evlenecek? Üniversite bitiyor, besmele çekip iş bulmak istiyorlar ama iş yok. Üniversite hayatı boyunca tahsilini sürdürmek için devletten aldığı kredinin borcu ile hayata bir sıfır yenik başlıyor. Sonra ‘bu gençler niye evlenmiyor?’ diyor” eleştirisinde bulundu.

DİYANET’İ İNSAFA DAVET EDİYORUM

Basın toplantısının soru cevap kısmında Karamollaoğlu, gazetecilerden gelen soruları yanıtladı. Karamollaoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun TOKİ için faizin caiz olduğu yönündeki fetvası ile ilgili yöneltilen soruya, “Bu gidişle hac ve kurban ibadeti de faiz ile yerine getirilebilir denecek. Ben bu konuda Diyanet’i insafa davet ediyorum. Allah kimseyi şaşırtmasın, kimseye yükünün altına giremeyeceği fetva verdirmek durumunda bırakmasın” cevabını verdi.

MUHALEFETİN SESİNE KULAK VERİN

Dış politika gündeminin önemli bir diğer başlığı olan Libya konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve iktidara çağrıda bulunan Karamollaoğlu, “Trump’a, Putin’e, Merkel’e verdiğiniz önem kadar bize, muhalefetin sözlerine de kulak verin. Ancak arkadaşlar muhalefet ne derse hemen onun karşısında oluyorlar. Libya’da ateşkesin sağlanması için Türkiye askeriyeden önce bütün yolları denemelidir. Diyalog ve müzakereden vazgeçilmemelidir. Bütün tarafların bir araya gelebilmesi için çalışılmalıdır” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ ELLİ KURUŞ İÇİN MARKET MARKET DOLAŞIYOR

İç politika ve dış politikaya yönelik açıklamaları sonrası vatandaşın içine düştüğü ekonomik sıkıntılara değinen Karamollaoğlu, “Ucuz gıdaya ulaşmak için market market dolaşan insanlarımızın oranı yüzde 87’ye çıktı. İnsanlarımız elli kuruş daha ucuza gıda harcaması yapabilmek için market market dolaşır hale geldi. Ülkemizde çocuğunu okula gönderirken simit parası bile veremeyen babalar, anneler var. Elektriği, doğalgazı kesilen milyonlarca hane var. İç ve dış politikada atılan adımlar ekonomideki yangının üzerini kapatamıyor” diye konuştu.

16 Oca 2020 - 12:47 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.