Gökçınar'dan Montrö çıkışı: 'Kanal İstanbul' Amerika'nın işine geliyor

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Danışmanı Necdet Gökçınar, ABD'nin Montrö Anlaşması'ndan rahatsız olduğu için 'Kanal İstanbul Projesi'nin Amerika'nın çıkarlarına uygun bir proje olduğunu söyledi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Danışmanı ve son yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar, konuk olduğu 'TV5 Ana Haber Bülteni'nde gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

'Kanal İstanbul Projesi'ni savunanlarının ortaya attığı iddiaların geçerliliğinin olmadığını söyleyen Gökçınar, “Boğazdan geçen gemilerden para alınmıyormuş, buradan geçenlerden alınacakmış; o da bu kadar para tutacakmış. Bunun hemen cevabını verelim: Orada bedava geçmek dururken niye sizden (kanaldan) geçsin?” dedi.

Kanal için yapılacak toprak kazısından çıkacak olan hafriyatla Karadeniz’de 3 tane suni ada yapılacağı ve bu adaların turizme açılarak gelir elde edileceği iddiasını da değerlendiren Gökçınar, “Yani şunları ilkokul çocuğuna söyleseniz çocuk güler. Bunların hiçbirisi, kamuoyunu tatmin eden şeyler değil. En fazla iktidar yanlısı insanlar bile bu ifadelere şüpheyle bakıyorlar” dedi.

"MONTRÖ ANLAŞMASI'NDAN AMERİKA RAHATSIZ"

ABD'nin Montrö Anlaşması'ndan rahatsız olduğunu da belirten Gökçınar, sözlerine şöyle devam etti:

“2006 yılında Amerika’da bir tasarı hazırlanıyor. Deniyor ki, ‘Bu Montrö Anlaşması, ömrünü doldurmuş bir anlaşmadır. Bunda artık birtakım değişiklikler yapma zamanı gelmiştir’ diye bir tasarı veriliyor; galiba senatoya. Arkasından Amerika’nın Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson, birden bire bu Montrö Anlaşmasını gündeme getirerek ‘Biz, Dünyanın uluslararası sularında bulunamıyoruz. Bu anlaşma, bize mani oluyor’ diye bir kulak alıştırma harekâtı yapıyor; bir gündem oluşturuyor. Sonra arkadan işte bu Türkiye’deki iktidarın tezleri ortaya atılıyor. Görüşmeye açılıyor bu iş. Yani ‘Bu Montrö de neymiş? Bundan vazgeçsek mi acaba?’ filan diye. En son, yapılacak iş, Ulaştırma ve Haberleşme (Altyapı) Bakanlığını ilgilendiren bir iş olmasına rağmen, gerçi o bakan da ‘Hazırladık, yarın bir gün ihaleye çıkıyoruz’ filan diyor ama asıl bu işin ne kadar büyük bir proje olduğunu anlatan Dışişleri Bakanının ağzından duyunca, bunun teknik, ekonomik değil, siyasî bir proje olduğu oradan anlaşılmış oluyor.”

Bulgaristan ve Romanya gibi bazı ülkelerin NATO üyesi, ardından da Avrupa Birliği (AB) üyesi yapıldığına işaret eden Gökçınar, Karadeniz’i kuşatma projesi çerçevesinde bu ülkelerin üsleri kurulmuş vaziyette beklediklerini söyledi.

ABD'nin 'Montrö Anlaması'ndan ötürü boğaz geçişlerinde istediği gibi hareket edemediğini ifade eden Gökçınar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dolayısıyla (ABD), Akdeniz’e, Karadeniz’e mutlaka girmem lâzım’ diyor. Şimdiki mevcut anlaşmaya göre kıyıdaş olmayan bir ülkenin savaş gemisi, galiba 10 bin tonun üstünde olursa hiç geçemez. Giderse 8 gün önceden Türkiye’ye haber verecek; Türkiye, haber aldıktan sonra ‘Buyur’ diyecek ve Karadeniz’de 21 günden fazla kalamayacak. E çok büyük kısıtlamalar… Şimdi bunların (ABD’nin) bir uçak gemisi, bilmem kaç bin ton, değil mi efendim? Nitekim bu Gürcistan-Rusya ihtilafı sırasında oraya 70 bin tonluk bir askerî ‘hastane gemisi’ adı altında, asıl amacın ne olduğunu bilmediğimiz bir şey; çünkü her şeye böyle bakmamız lâzım. Dünyada siyaset böyle dönüyor, göründüğü gibi var, bir de arkası var. Biz, arkasını görmezsek her zaman yanılgıya düşebiliriz. Şimdi meselâ o gemi sokulmadı. E bunlar, çok incindiler tabii. Gürcistan’a destek olmak için gidiyordu aslında o gemi. Buna benzer şeylerden, bu kısıtlılığı kaldıramıyorlar. 10-20 senelik bir geçerlilik süresi olmasına rağmen Montrö Anlaşması da herhangi bir taraf ülke, yani kıyıdaş ülkelerden birisinin itirazı olmadığı için bu Montrö Anlaşması da şu anda hükümleri geçerli bir anlaşmadır. Dolayısıyla kıyıdaş ülkelerden biri de Rusya olunca işler iyice sarpa sarıyor. Burada en önemli söz sahibi olan ülkenin, biz (Türkiye) olmamız lâzım; çünkü Karadeniz’de 1700 kilometre sınırı olan, en geniş sınırı olan Karadeniz’de kıyıdaş ülke, biziz. Dolayısıyla bu Montrö Anlaşmasının hükümleri de geçerliyken, ‘Bir sıkışıklık var; buradan nasıl çıksak acaba?’ Muhtemelen bu kanal kullanılarak, ‘E işte biz, orayı kullanmadık; Montrö’yü de deldik’ demek gayesi olabilir ya da bu vesileyle bu Montrö, tekrar gündeme getirilerek, kıyıdaş ülkelerin onayı ile bazı maddeleri yumuşatılabilir. İşin bence görünen, öteki komik gerekçeleri bir kenara koyarsak, arkasında böyle siyasî bir amaç var.”

"BOP ANLAMADAN BU MESELELER ANLAŞILMAZ!"

Kamuoyunun bu konuda kesinlikle doğru bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Gökçınar, “Hiçbir şey bize gösterildiği gibi değil” dedi.

Gökçınar, İBB Başkan Adayı olduğu dönemde, belediyenin bütün gücünü kullanarak Kanal İstanbul projesini durduracağını, durduramadığı takdirde de, kendini kazı için gelecek olan ekskavatörün (kepçenin) önüne atacağını söylediğini hatırlattı.

Ayrıca Gökçınar, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ‘Gürcistan’ı NATO’ya alacağız’ dediğini hatırlatarak, “Yani NATO, bir kuşatma altına alınacak. Büyük Orta Doğu Projesi için buranın sağlama alınması lâzım. Bu planları bilmeden olup biten bir şeyi anlayamayız ki” dedi.

16 Ara 2019 - 14:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.