VakıfBank'ın çoğunluk hissesi Hazine ve Maliye Bakanlığına geçti

Türkiye'nin aktiflerine göre dördüncü büyük bankası olan VakıfBank'ın ana hissedarlarından Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idare ve temsil ettiği, sermayenin yarısından fazlasını oluşturan A ve B grubu hisselerin Hazine'ye devredilmesine karar verildi.

Resmi gazetede yer alan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre hisseler bir hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı pay defterine kaydedilecek. Söz konusu paylar borsada işlem görmüyor.

Cumhurbaşkanı Kararı'nda hisse devrinin diğer mülhak vakıflara ait olanları içermediği ifade edilerek, devredilen A ve B grubu hisselerin beher değerinin 9.4956 lira olarak belirlendiği belirtildi.

Reuters hesaplamalarına göre Hazine'ye devredilecek hisseler 13.9 milyar lira değerinde.

Son çeyrek gören bilançosuna göre Vakıfbank'ın 2.5 milyar lira olan sermayesinin yüzde 58.62'sini A ve B grubu paylar temsil ediyor. A ve B grubu payların yüzde 58.45'i, yani neredeyse tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün elinde bulunuyor.

Vakıfbank'ın hisselerinin yüzde 25.22'si borsada işlem gören D grubu paylardan oluşurken, Vakıfbank emekli sandığının elinde yüzde 15.45 C grubu pay, diğer mülhak ve mazbut vakıfların elinde yüzde 0.18 oranında B grubu pay bulunuyor.

Borsada işlem gören hisselerde değişiklik yok

Bu arada ortaklık yapısındaki değişikliklere ilişkin KAP'a yapılan açıklamada; hisselere ilişkin devir işlemleri hakkında pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğü dahil olmak üzere Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri uygulanmayacağı; borsada işlem gören D grubu yüzde 25,22'lik hisselerle ilgili herhangi bir değişiklik olmayacağı belirtildi.

04 Aralık 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.