Reklamı Kapat

YÖK'ten Şehir Üniversitesi açıklaması: Mesul değiliz

 Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), İstanbul Şehir Üniversitesindeki mali sorunlara ilişkin, "Bir vakıf üniversitesinin kendi yetkileri dahilinde ve özerk yapıları gereği mali konularda almış olduğu kararların sonucunda karşılaştığı yasal süreçlerden Yükseköğretim Kurulunun mesul tutulamayacağı açıktır." açıklaması yapıldı. 

Büyütmek için resme tıklayın

YÖK'ün internet sitesinde yer alan açıklamada, ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasında nitelikli bilgi ve nitelikli insan kaynağının öneminin farkında olarak kalite odaklı büyüme ve gelişmeyi önceleyerek bir dizi proje ve girişimlerin hayata geçirildiği, önümüzdeki günlerde başkaca projelerin de uygulamaya sokulacağı ifade edildi. 


Yükseköğretim Kurulunun bu süreçleri şeffaflık, paydaşları ve kamuoyunu bilgilendirme, yetki paylaşımı, yetki devri ve zorunlu olmadıkça müdahaleden kaçınma anlayışı çerçevesinde yönettiği anlatılan açıklamada, bugün itibarıyla Türkiye'de 129 devlet, 74 vakıf ve 5 vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplamda 207 yükseköğretim kurumun bulunduğu aktarıldı. 

Açıklamada, "Gerekli olan sayısal büyümenin artık tamamlandığı, şimdi nitelik, kalite ve keyfiyet itibarıyla büyümeye, yani yatay büyüme yerine dikey büyümeye öncelik verilmesi gerektiği ve sisteme derinlik kazandırılması icap ettiğini YÖK olarak sürekli vurguladık, vurgulamaya devam edeceğiz." değerlendirmesi yapıldı. 


Son yıllarda sayısı artmış olan vakıf üniversitelerine ilişkin yasaların belli sorunlara yönelik çözümlerde yetersiz kalmasının, kamuoyuna yansıyan pek çok sorunun ve belli konularda toplumsal eleştiri ve tepkinin de kaynağını teşkil ettiği belirtilen açıklamada, "Son günlerde kamuoyunun gündeminde yer almış olan İstanbul Şehir Üniversitesine uygulanan haciz işlemini, bu işlemin sonuçlarını, Yükseköğretim Kurulunun konuya ilişkin pozisyonunu da bu çerçevede değerlendirmek yerinde olacaktır. 31 Mayıs 2008'de kurulan İstanbul Şehir Üniversitesinin hukuk, iletişim, insan ve toplum bilimleri, İslami ilimler, işletme ve yönetim bilimleri, mimarlık ve tasarım, mühendislik ve doğa bilimleri olmak üzere 7 fakültesi ve 1 meslek yüksekokulunda bugün itibarıyla 7 bini aşkın öğrenci yükseköğretime devam etmektedir." bilgileri paylaşıldı. 

21 Kasım 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.