Reklamı Kapat

Anadolu'nun bağrından kopan şiirler "Söğüt Ağacı'nda" buluştu

Şair Hidayet Gedik'in ilk şiir kitabı 7 Harf Yayınlarından basılarak yayımlandı.

Şair Hidayet Gedik'in ilk şiir kitabı olan Söğüt Ağacı, 7 Harf Yayınlarından çıktı. İçerisinde memlekete duyulan özlem ve hasretin anlatıldığı şiirler, Kelkit Vadisi, Şebinkarahisar yöresine ait izler taşıyor. Kitaptaki birçok şiirde şehir hayatı ve insan arasında oluşan uçurumun ilişkiler bağlamındaki bozulmaları mısralara dökülüyor.

Özgür Çoban: Bedeni şehirde olsa da gönlü köylüdür

Şair Özgür Çoban, Gedik'in ilk şiir kitabıyla ilgili, " Kendisi gibi Anadolu'nun bağrından kopup gelmiş kelimeleri büyük bir ustalıkla kullanan şairin halk edebiyatı tarzında yazdığı şiirlerini büyük bir zevkle okudum. Şehir ile köy arasında gidip gelen modern insanı samimi bir üslupla kaleme aldığı şiirlerinde öyle güzel anlatmış ki... Onun bedeni şehirde olsa da gönlü köylüdür. Şiire daha çok kafa yorarsa Allah vergisi kabiliyetini çok daha nitelikli eserlerle taçlandıracağı kanaatindeyim.  Hayatı bilgece yorumlayan Gedik'in taşı gediğine koyduğu şiirlerinin sayısı hiç de az değil. Kolay ve özgün bir söyleyişle yazdığı taşlamaları takdire değer... Söğüt Ağacı'nın altında Anadolu'dan esen seher yeliyle özünüzde ve yüzünüzde bir serinlik hissedeceksiniz." ifadelerini kullandı.

Kitapta yer alan Unuttuk şiirinden bir bölüm:

"..Hedikler pişer, kaynardı kazan
Yağmur yağar coşardı hozan
Şehirler oldu bu oyunu bozan
Yaylayı, obayı,köyü unuttuk.

İnsanoğlu işte hafıza-i beşer
Sonunda bize nisyan düşer
Ne kete yeriz,ne kömbe pişer
Yarmayı,bulguru, fiğ'i unuttuk.

Dayan naçar Hidayet, dayan
Mazidir kalbimde kanayan
Ninemin elinde tıngırdayan
Çığrığı, Kirmanı, İğ'i unuttuk." 

Hidayet Gedik kimdir?

1976 yılında Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde doğdu. İlkokulu Taşçılı köyünde okudu. 1988 yılında ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşti. Burada 5 yıl boyunca eğitim hayatını yatılı olarak sürdürdü. Birçok sektörde çalıştıktan sonra sınavla memur oldu. Lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler ve daha sonra Kamu Yönetimi'nden mezun olarak tamamladı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yenidevir.com.tr / Kültür Servisi

13 Kasım 2019 - Kültür & Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.