İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA borçlarını yapılandırıyor

İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA, bankalara olan kredi borçlarını yeniden yapılandırma kararı aldı. Bunun için Londra merkezli Dome Group yetkilendirildi.

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ, borçlarını yapılandırma kararı aldı. Reuters’ta yer alan habere göre geçen yıl yaşanan kur krizinden en fazla etkilenen şirketlerden olan İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA, borcunun en fazla 5 milyar euroluk (32 milyar lira) kısmını yapılandıracak.

İşletmeci İGA’dan yapılan açıklamaya göre ‘borç yapılandırmasıyla projenin finansal maliyetinin düşürülmesi’ hedefleniyor. Haberde, İGA’nın havalimanı projesine yönelik kullanılan kredilerin yapılandırılması için Londra merkezli Dome Group’u yetkilendirdiği belirtildi.

Konuya yakın bir kaynak, refinanse edilecek tutarın 5 milyar euroya kadar çıkabileceğini belirterek, “Dome Group önümüzdeki haftalarda yabancı bankalarla görüşmeye başlayacak. Bu görüşmede sendikasyon için katılım temin edecek. Bunda ciddi bir sorun yaşanmasın beklenmiyor” dedi.

5,5 MİLYAR DOLAR KREDİ ALINMIŞTI

İGA Ekim 2015’te, toplam 6 milyar euro olarak hedeflenen havalimanı yatırımının 4.5 milyar euro tutarındaki kısmını karşılamak için dört yılı ana para geri ödemesiz olmak üzere toplam 16 yıl vadeli finansman kredisi aldı.

Krediyi veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank , VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank bulunuyordu. İGA buna ek olarak havalimanı yatırımı için geçen yıl da 1 milyar euro tutarında ek finansman sağladı.

İGA’dan Reuters’a yapılan açıklamada, refinansman (yeniden yapılandırma) için yetkilendirme yapıldığı belirtilerek, “İnşaat süreci sonlandı ve yaklaşık bir yıldır çok başarılı bir operasyon süreci yönetiyoruz. Projenin risk yapısı inşaat dönemi ile aynı değil artık. Ortaya çıkan tablo itibarıyla çok önemli bir ekonomik değerden bahsediyoruz. Bu durumdan da faydalanıp İGA olarak proje finansman maliyetini düşürmeyi hedefliyoruz. Bunun için de şartların yeniden degerlendirilmesi için görüşmeler yapıyoruz” denildi.

İGA, kredinin ne kadarlık tutarının refinanse edileceğine ilişkin bilgi vermedi.

05 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.