Reklamı Kapat

Ağız içindeki enfeksiyon kalbi tetikliyor

DİŞ Hekimi Yalçın Erdin, “Diş eti enfeksiyonları ile kalp rahatsızlıklarının etki mekanizmaları birbirine çok yakındır." dedi.

DİŞ Hekimi Yalçın Erdin, “Diş eti enfeksiyonları ile kalp rahatsızlıklarının etki mekanizmaları birbirine çok yakındır. Aynı doku yakıcı enzimlerine sahiptir. Dolayısıyla ağız içindeki bir enfeksiyon, doğal olarak kalp içerisindeki enfeksiyona yol açabiliyor. Aksi takdirde kalp ile ilgili ciddi problemler yaşanabilir” dedi.

Diş Hekimi Yalçın Erdin, vücudun sistematik olarak birbirine bağlı olduğunu söyledi. Vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonun diğer bölgelere kan dolaşımı aracılığıyla gittiğini belirten Erdin, ağız içerisindeki bütün enfeksiyonların kalp rahatsızlıkları açısından risk taşıdığını kaydetti. Ağızdaki enfeksiyonların tüm vücutta bakteriye sebep olduğunu ifade eden Erdin, bu durumun sağlıklı bireylerde kolaylıkla tolere edilebilirken, kalp rahatsızlığı olan bireylerde ciddi tehlikelere yol açabileceğini belirtti.

‘AĞIZ İÇİNDEKİ KANAMALAR CİDDİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİDİR’
Kandaki yüksek miktardaki bakterilerin kalp damarlarında, kaslarında ve kapakçıklarında ciddi enfeksiyonlara yol açtığını kaydeden Erdin, şunları söyledi: “Genelde ağız içerisindeki enfeksiyonlarda kanama çok görüyoruz. Kanama da dolayısıyla pıhtılaşma ile beraber trombositleri açığa çıkartıyor.

01 Ekim 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.