Reklamı Kapat

Merkez Bankası özel sağlık harcamalarına 6 yılda 171 milyon lira ödedi

Sayıştay, bu düzenlemenin 2010 yılından bu yana yasal olmadığı konusunda uyarıda bulundu.

Sayıştay'ın “Merkez Bankası 2018 Yılı Denetim Raporu” kurumun personel için banka bütçesinden yaptığı özel sağlık harcamalarının bilançosunu ortaya çıkardı. 2013 yılında bu yana Merkez Bankası'nın personeli ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin tedavi ve ilaç giderleri için 170 milyon liraya aşkın harcama yaptığı tespit edildi.

Sayıştay raporunda 5510 sayılı Kanun ile birlikte 2010 yılından itibaren tüm çalışanların SGK çatısı altında birleştirildiğini ve kanun kapsamındaki idarelerin bütçelerinden tedavi ile ilaç ödemesi uygulamasına son verildiğini hatırlatarak uyarıda bulundu. Ancak Merkez Bankası, bağımsız ve kendine özgü bir hukuki statüye sahip olduğunu belirterek, “bağımsızlık” vurgusu yaptı.

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, Merkez Bankası personelinin özel hastanelere gidişlerde Sağlık Uygulama Tebliğleri (SUT) ile belirlenen tutarların SGK tarafından, SUT bedellerini aşan kısmın ise Banka personeli tarafından, anlaşmalı olmayan özel sağlık kurum ve kuruluşları ile özel hekimlere gidişlerde ise tedavi giderinin tamamının banka personeli tarafından karşılanması gerekiyordu. Ancak Merkez Bankası, 2018 yılı içerisinde banka mensupları ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin özel sağlık sigortaları için 34 milyon 391 bin lira ödeme yaptı.

Sayıştay geçmiş yıllarda Merkez Bankası tarafından özel sağlık kurumlarına yapılan ödemeleri de hatırlattı. Buna göre, 2013 yılında 23.4 milyon, 2014'te 24.9 milyon, 2015'te 28.5 milyon, 2016'da 29.8 milyon ve 2017 yılında 30.5 milyon lira ödeme yapan Merkez Bankası, personeli ve ailelerinin sağlığı için 6 yılda toplam 171.5 milyon lira harcadı.

25 Eylül 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.