Yeni vergi zammıyla birlikte en düşük sigara fiyatı 11 lira 60 kuruş olacak

Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarına zam yapılması ile birlikte paket başına vergi tutarı 7.8 TL oldu. Yeni vergi düzenlemesiyle birlikte 11.60 TL’nin altında fiyatla sigara satılamayacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre, sigaradan alınan maktu vergi tutarına zam yapıldı. Buna göre sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarının 0,2895 TL'den 0,3899 TL'ye çıkarıldı. Yapılan artış ile birlikte paket başına asgari maktu vergi tutarı 7.8 TL oldu. Bu artışla raflarda 11.60 TL'nin altında sigara kalmayacak.

SİGARA FİYATLARINA VERGİ ZAMMI GELDİ

Asgari maktu vergi, ucuz sigaralardan belli bir tutarın altında vergi alınmasını önlemeyi amaçlıyor. Yeni düzenlemeyle bir paket sigaradan alınan en az vergi 5.80 TL’den 7.80 TL’ye çıktı. Daha önce 8.60 TL’nin altındaki sigaralar asgari bir vergiyi öderken, artık 11.60 TL’nin altındaki paketler için aynı vergi ödenecek. Başka bir ifadeyle, yeni vergi düzenlemesiyle birlikte 11.60 TL’nin altında fiyatla sigara satılamayacak.

15 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.