Başbakan seçilmeden yeni bir hükümet krizi çıktı

İngiltere'de Başbakan Theresa May'in istifasının ardından yapılan seçimlerde oyların büyük çoğunluğunu Boris Johnson alırken iktidar partisinin bakanları ise Johnson'a karşı bayrak açtı.

İngiltere'de Theresa May'in başbakanlık'tan istifa etmesinin ardında yeni başbakanının salı günü seçilmesi bekleniyor.

Yeni başbakanın seçilmesiyle ilgili yapılan açılamalar ise İngiltere'de yeni bir hükümet krizine neden olabileceğini gösterdi.

BBC'ye katıldığı canlı yayında dikkat çeken açıklamalar yapan İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, Brexit'in hararetli savunucularından Boris Johnson'un başbakan seçilmesi halinde görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Canlı yayındaki konuşmasında Bakan Hammond, "Boris Johnson'ın yeni başbakan olması halinde, hükümetteki koşulların 31 Ekim'de anlaşmasız bir ayrılığı gerektireceğini anlıyorum. Bu benim hiçbir zaman kabul edebileceğim bir şey değil" diye konuştu.

Ayrıca benzer bir açıklamayı Adalet Bakanı David Gauke da yaparken Johnson'ın seçilmesi halinde Çarşamba günü görevinden çekileceğini açıkladı.

Sunday Times'a konuşan Adalet Bakanı Gauke ise anlaşma olmadan gerçekleşecek bir Brexit'in İngiltere için "ulusal bir aşağılama" olacağı değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan iktidardaki Muhafazakar Parti'nin İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Greg Clark ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart gibi bazı diğer Brexit karşıtı üyelerinin de Johnson'ın başbakan olması halinde görevlerinden ayrılabilecekleri belirtiliyor.

22 Temmuz 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.