Anadolu Gençlik Derneği'nden HDP'li belediyeye tepki

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin cami yıkım kararının ardından Diyarbakır'ın sembol ismi olan İyaz Bin Ganem'in adının verildiği caddenin isminin değiştirilmesine yönelik tepkiler büyüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin merkez Kayapınar ilçesindeki 4 tane caminin yıkımına götürecek karar ile merkez Sur İlçesindeki İslam komutanlarından "İyaz bin Ganem" isminin verildiği caddenin adını değiştirerek terör örgütü PKK’dan hüküm giymiş olan "Dr. İlhan Diken" ismini verilmesine tepkiler gelmeye devam ediyor.

Duruma tepki gösteren Anadolu Gençlik Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, halkın İslami hassasiyetini gözardı edemeyeceğini vurguladı.

Doğru Haber'in aktardığına göre camiler için alınan yıkım kararlarının kabul edilemez olduğunu belirten Anadolu Gençlik Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, "Kayapınar bölgesinde birçok yeni yerleşim yerleri vardır. Buralardaki cami ihtiyacının mutlak surette karşılanması çok büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla yıkım kararı kesinlikle kabul edilemez. Tam aksine bizlerin belediyeden beklediği, hangi düşünceden, görüşten, fikirden olursa olsun belediye; insanların temel inanç ve dini değerleri üzerinde gerekli ihtiyaçların mekânsal anlamda sağlanması hem de şartlarının iyileştirilmesi noktasında gerekli girişimlerde bulunmasıdır. Belediyenin de böyle bir karardan en kısa sürede vazgeçmesi gerekir ve hatta yarım kalmış camilerin yapılmasına destek olmalıdır." dedi.

"Sahabe burada kan dökmemiş, katliam yapmamıştır"

Diyarbakır’ın peygamberler ve sahabeler ile bilinen, tanınan bir şehir olmasını istediklerini dile getiren Ergin, "Buna dair AGD olarak Diyarbakır'ın Fethi gibi birçok faaliyet yaptık. Şehrimizin batıdan insanların gelip yerinde görerek, manevi güzellikleri yaşayarak öğrenmeleri noktasında bir çalışma yürüttük. Şimdi Diyarbakır'da caddelere, kurum binalarında sahabe isimlerinin olması bir zenginliktir. Çünkü Diyarbakır, dünyada Mekke ve Medine'den sonra en çok sahabe ve peygamber kabirlerinin bulunduğu bir şehirdir." ifadelerini kullandı.

Fetih anlayışının İslam'a göre kalpleri ve gönülleri açmak olduğuna dikkat çeken Ergin, "Biz bunun en büyük ispatını da Diyarbakır’ın fethinde olduğunu görüyoruz. Sahabe buraya geldiği zaman burada kan dökmemiş, katliam yapmamıştır. İnsanları barışçıl bir yola İslam'a davet etmiştir ve insanlar da kendi istekleri ile İslam’ı seçmişlerdir. 639 tarihinden bu yana Diyarbakır huzurun, barışın, güzelliklerin en güzel şekilde yaşandığı şehirlerden biri olmuştur. Dolayısıyla biz gerçek huzuru, barışı, kardeşliği istiyorsak ancak İslam ve İslami değerler ile sahip olabiliriz." şeklinde konuştu.

"Kamu binalarına da sahabe isimlerinin verilmesini isteriz"
Sahabe isimlerinin kaldırılmasının bu şehrin insanlarının inançlarına uygun olmadığını söyleyen Ergin, "İnsanımız da böyle bir şeyi kabul etmez. Bilakis yeni açılan caddelere dahi sahabe isimlerinin verilmesi Diyarbakır'a bir zenginliktir. Ayrıca kurum ve kamu binalarına da sahabe isimlerinin verilmesini isteriz." diye belirtti.

Ergin, Belediyenin sorumluluk ve hizmet alanlarını hatırlatarak şöyle konuştu:

"Belediye şehrin imar ve ıslahından sorumludur. En güzel şekilde cadde ve parkların yapılması, altyapı sorunlarının çözülmesi, insanların rahat bir yaşam elde edebilecekleri ortamlar oluşturmakla mükelleftir. Belediyeden istediğimiz kesinlikle insanların hangi dil, renk, ırk, düşünce, fikir veya inançtan olursa olsun herkesin inancını özgürce yaşayabileceği ortamları oluşturmasıdır; engeller koymak değildir. Bu, belediyenin kendi kendisiyle bir yandan çelişmesi anlamına gelir."

19 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.