Seçimden sonra ücretsiz olacaktı, zam geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimler öncesinde Ayasofya Camii'ne girişlerin Türk vatandaşlarına serbest olacağını belirtmişti fakat Bakanlık giriş ücretlerine zam yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze giriş ücretlerine yüzde 20 zam yaptı.

Yapılan zamlara göre Ayasofya Camisi ile Topkapı Sarayı'na giriş ücreti 60 TL'den 72 TL'ye yükseldi. 

Diğer taraftan müzelere giriş zamları kamuoyunda yüksek bulunurken yapılan zamlar ise tepkilere neden oldu.

MÜZELERE GİRİŞLER HANİ ÜCRETSİZ OLACAKTI

Yerel seçim sürecinde Ayasofya Camii'ne girişlerin ücretsiz olacağına dair sözler unutuldu. Bakanlık tarafından yapılan zamlar ise 'seçim bitti zamlar geldi' değerlendirmesine neden oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya Camii'ne ve müzelere girişler için yapılan bu zamlar kamuoyunda tepkilere neden olurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçimler öncesi verdiği sözler hatırlara geldi.

Yerel seçim sürecinde Ayasofya Camii'ne girişlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ücretsiz olup olmayacağına ilişkin soru sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya dair “O anormal bir teklif değil, olabilir niye olmasın. Rahatlıkla olabilir. Hatta üzerinde bunun öyle dururuz ki, ‘müze’ ifadesi ile değil, ‘Ayasofya Cami’ olarak koyarız. Nasıl Sultanahmet Cami’ne turistler geliyorlar, ödeme yapmıyorlar, Süleymaniye aynı şekilde, Fatih Cami’nde aynı şekilde. Aynı şeyi Ayasofya’da da yapılabilir. Müze statüsünden çıkar. Zaten biliyorsunuz daha sonradan böyle bir statü buraya verildi. Bu da CHP zihniyetinin adımıdır, bu CHP zihniyetinin attığı bu adımı değiştiririz” şeklinde konuşmuştu.

Öte yandan Bakanlık 2018 yılında da müze giriş ücretlerine yüzde 50 zam yapmıştı.

19 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.