Ayasofya’ya zam!

Seçimden önce cami... Seçimden sonra zamlı müze.

Büyütmek için resme tıklayın

31 Mart öncesi Cumhurbaşkanı düzeyinde söylenen “Ayasofya yeniden cami olacak” sözlerinin yerini giriş ücretlerine yüzde 20 zam adımı aldı…

29 Mart’ta seçimlerden iki gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya’ya yönelik verdiği müjdeli haberlerin mürekkebi kurumadan ilginç bir karar geldi. Müze statüsüne alınan Ayasofya’ya giriş ücretlerine yüzde 20 zam yapıldı. Zam haberi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından ilginç bir şekilde duyuruldu. Böylece artık Ayasofya Camii’ne giriş 72 lira oldu.

“Bazı planlarımız var” denmişti, zam geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü İstanbul Sultanbeyli’de düzenlediği mitingde Ayasofya Müzesi konusunu bir kez daha gündeme taşımış ve şu cümleleri kurmuştu: “16 bin 500 kilometre öteden birileri Ayasofya’yı ele almak istiyor. Çok sabrettik ama geçenlerde açıkladım. Ayasofya’yı kısa zaman önce biliyorsunuz camiden müzeye çevirmişlerdi. Şimdi biz de inşallah seçimden sonra tekrar müzeden isim olarak camiye çevireceğiz ve bazı planlarımız var. Bu planları da uygulamaya koyacağız.”

ABD’den gelen mesaj hayata geçti

ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya Müzesi’nin camiye çevrilebileceği yönünde daha önce yaptığı açıklamayı kınamıştı. 28 Mart Perşembe günü yapılan yazılı açıklamada “Ayasofya, Müslümanlar ve Hristiyanlar için derin bir tarihi ve ruhani öneme sahiptir. Müze statüsü korunmalıdır” denilmişti. Geldiğimiz noktada Cumhurbaşkanının verdiği müjdeli haber değil, ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu’nun uyarıları hayata geçirildi.

Bakanlıktan ilginç zam duyurusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Mevcut müzelerin bakım ve onarımının daha iyi yapılabilmesi, yeni müzelerin açılabilmesi, ören yerlerinde kazı sürelerinin uzatılabilmesi için Avrupa’daki müzelerin fiyatlarının çok altında olan giriş ücretlerinde düzenlemeye gidilmiştir.” bilgisi verildi.

18 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.