Saadet Partisi'nin gereksiz yatırımları durdurun tavsiyesine AKP hükümeti kalkınma paketinde yer verdi

AKP iktidarı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun dedikleri bir bir hayata geçiyor.

Temel Karamollaoğlu’nun, ‘Gereksiz yatırımları durdurun’ çağrısını hayata geçiren Ak Parti hükümeti, şimdi ise Karamollaoğlu’nun israfla ilgili uyarılarını dikkate aldı. İktidar, 18 yıl sonra ilk defa 11’inci Kalkınma Planı’na ‘tasarruf’ tedbirlerini ekledi.

AKP iktidarı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun dediğine geldi! Daha önce Karamollaoğlu’nun, ‘Gereksiz yatırımları durdurun’ çağrısını aylar sonra hayata geçiren AKP hükümeti, bu sefer de Karamollaoğlu’nun başka bir tavsiyesini dikkate aldı! ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyen iktidar partisi 18 yıl aradan sonra ilk defa 11’inci Kalkınma Planı’na ‘tasarruf’ kalemini koydu! Hükümet, 2019-2023 yıllarını kapsayan 11’inci Kalkınma Planı’nda tasarruf tedbirlerinin milli gelire oranının yüzde 30’un üzerine çıkarılmasının hedeflendiğinin altını çizdi.18 YIL SONRA BİR İLK!
Ülkedeki ekonomik gidişatı büyük bir feraset örneği sergileyerek çok önceden görüp, çözüm yollarını ortaya koyan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun söyledikleri iktidar partisi tarafından geçte olsa yapılmaya başlandı. Hatırlanacağı üzere Saadet Lideri Karamollaoğlu, her konuşmasında hükümetin ekonomiyi düzeltebilmesinin ilk şartının yolsuzluk ve israfı önlemekten geçtiğini kaydediyordu. Bu iki kaleme dikkat edilmediği takdirde delik deşik olan ekonomi çuvalının doldurulamayacağını da ekliyordu. Karamollaoğlu’nun bu çağrıları amacına ulaşmış olacak ki AKP 18 yıllık iktidarı boyunca ilk defa bir kalkınma planında ‘tasarruf’ kelimesini geçirdi.


TASARRUFTAN GELEN KAYNAK, EKONOMİN VERİMLİ ALANLARINA AKTARILACAK
AKP 11’inci Kalkınma Planı’nda ‘tasarruf’la ilgili şu tedbirlere dikkat çekiyor:

“Belirlenen büyüme modelinde üretken alanlara yönelen yatırımların istikrarlı ve yüksek düzeyde olması önem arz etmektedir. Bu yatırımların en güvenilir finansman kaynağını oluşturan yurtiçi tasarrufların artırılması amaçlanmakta, Plan dönemi sonunda yurtiçi tasarrufların milli gelire oranının yüzde 30’un üzerine çıkarılması hedeflenmektedir. Yurtiçi tasarrufların artırılması cari açığın azalmasına ve Türkiye ekonomisinin olası şoklara daha dayanıklı hale gelmesine katkı sağlayacaktır. Kamu tasarruflarının artırılmasının yanında hane halklarının ve firmaların tasarruf bilinci ve eğiliminin artırılması, uzun vadeli tasarrufların özendirilmesi sağlanacak ve tasarrufları ekonominin verimli alanlarındaki yatırımlara yönlendirecek politikalar uygulanacaktır.”

MİLLİ GAZETE

12 Temmuz 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.