Reklamı Kapat

Tarihî camide hatimle namaza saf tutuyorlar

Siirt’te hatimle teravih namazı kılmak isteyen vatandaşlar, 890 yıllık Ulu Cami’ye giderek ramazan ayının manevi havasını yaşıyor.

Siirt’te hatimle teravih namazı kılmak isteyen vatandaşlar, 890 yıllık Ulu Cami’ye giderek ramazan ayının manevi havasını yaşıyor. İl Müftülüğünce başlatılan uygulama ile kentteki Ulu ve Ensar Camilerinde “onbir ayın sultanı ramazan”da teravih namazının yanı sıra hatim sevabından yararlanmak isteyen vatandaşlar için hatimle teravih namazı kıldırılıyor. Türkiye’nin en eski camilerinden biri olan ve minaredeki kitabeye göre 1129 yılında yaptırılan, Anadolu Selçuklu mimarisinin özelliklerini yansıtan Ulu Cami, ata yadigarı olmasının yanı sıra hatimle kılınan namaz dolayısıyla da ramazanda ilgi görüyor. Camide hatimle teravih namazlarını, İl Müftüsü Ahmet Altıok ve görevlendirilen 6 hafız kıldırıyor.

“Kur’an-ı Kerim’i baştan sona okuyoruz”

İl Müftüsü Altıok,  yaptığı açıklamada, Hazreti Peygamber’in büyük önem verdiği hatimle teravih namazını kentteki tarihi Ulu Cami ile Ensar Camisi’nde kıldırma kararı aldıklarını söyledi. Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gecenin içinde bulunduğu ramazanın “onbir ayın sultanı” olduğunu vurgulayan Altıok, Kadir Gecesi’nin de bu ayda idrak edildiğini anımsattı. Altıok, ramazanı dolu dolu geçirmenin önemine işaret ederek, “Ramazan dışında bir harfe, bir zikre 10 sevap verilirken Ramazan-ı Şerif’te bire bin, Kadir Gecesi’nde ise 30 bin sevap veriliyor. Biz de bu mübarek ayın faziletinden azami derecede istifade etmek için bu sene ilimizde Ulu ve Ensar Camilerimizde hatmi şerifle, yani her gece bir cüz olmak suretiyle Kur’an-ı Kerim’i baştan sona okuyoruz.” diye konuştu.

22 Mayıs 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.