Sezai Karakoç'un kaleminden Ramazan yazıları

Şair ve mütefekkir Sezai Karakoç, şiirlerinin yanı sıra gazetelerde kaleme aldığı Ramazan yazılarıyla da okuyucuyu mest ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Ramazan tüm güzelliği ile insan kalbinde işlenirken geçmişin aynası bize ışık oluyor. Milli Gazete'nin kuruluşunun daha ilk yıllarında üstat Sezai Karakoç, Sûr adlı yazısında Ramazan'ın o eşsiz kalbi lezzetini anlatıyor.

İşte Milli Gazete'de yayımlanmış o yazılardan bir bölüm..

"Namaz, oruç, hac, zekat.. Bunlar, Allah'ın müslümana armağan ettiği mucizevi silahlardır. Kıyamete kadar bunlardan üstün maddi veya psikolojik bir silah ortaya koyamayacaktır karanlığın dehası.
Allah'ın bağışı silahın karşısına çıkarılan maddi veya psikolojik silahlar, Hazreti Musa'nın  Asası'nın karşısına çıkarılan büyücü değneklerinden  farksızdır.
Yalanlı propagandaya karşı, hakikatların tebliği, şeytansı iğvaya karşı Vahiyden gelen telkin nefsin başkaldırışına karşı Allaha'a teslim oluş, şehvete karşı oruç, insanın kendi benliğine tapınmasına karşılık namaz silahlarıyla müslüman savaş  meydanında gözükecektir, gözükmelidir her zaman."

Sûr, Milli Gazete,1974)

Derleyen: Yenidevir.com.tr

21 Mayıs 2019 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.