Reklamı Kapat

Alparslan Kuytul: Hükümete biat etmedim, susmayacağım

Alparslan Kuytul hocanın tutuklu bulunduğu Furkan Vakfı davası Adana Adliyesinde SEGBİS'le yapıldı.

Furkan Vakfı davası Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıklar Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz, cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. SEGBİS üzerinden bağlanarak savunmasını yapan Alparslan Hoca, suç örgütü suçlamasına ilişkin "Bana sus diyorlar, susmayacağım, biat da etmeyeceğim. Bu işin içinde emniyet, yargı, istihbarat ve siyasiler kim varsa hepsine hakkımı haram ediyorum." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut halinin devamına karar vererek duruşmayı 22 Ağustos'a erteledi.

Tutuklulardan Ali Alagöz, yöneticisi olduğu Furkan Vakfı’nın suç örgütü değil, bir hayır örgüt olduğunu söyleyerek, vakfın faaliyetlerini anlattı. Hayır amaçlı toplanan, vakfın kasasından çıkan 314 bin liranın makbuzlarını mahkemeye sunduğu halde dikkate alınmadığını belirtti. Tahliyesini isteyerek vakfın terör örgütü olmadığına dair istihbarat raporlarının bulunduğunu anlattı.

SUSMAYACAĞIM BİAT DA ETMEYECEĞİM

Kuytul kendisine yapılan operasyonun siyasi olduğunu İslam’ı anlattığı ve hükümeti eleştirdiği için tutuklandığını savundu. "İslam’ı anlatmaya devam edeceğim" diyen Kuytul şunları söyledi:

"Bana sus diyorlar, susmayacağım, biat da etmeyeceğim. Bu işin içinde emniyet, yargı, istihbarat ve siyasiler kim varsa hepsine hakkımı haram ediyorum. Hangi suç örgütü siyer dersi yapar, hangi suç örgütü tefsir dersi yapar, hangi suç örgütü alternatif eğitim programları yapar? Eve biz ders yaptık, Kur’an öğrettik, bunu inkar da etmiyoruz."


Kuytul, "Hükümete biat etmedim, etmeyeceğim de. Kral çıplak. Bunu herkes biliyor. Gizlemenin bir anlamı yok." ifadelerini kullandı ve şunları ekledi:

"Bana ne derseniz deyin ama dolandırıcı demeyecektiniz. Bana bunu söyleyeceğinize, kafama sıksaydınız. İddianamede ‘İslam Medeniyeti istiyor’ deniyor. Hemen ardından ‘Aama hükümeti de eleştiriyor” deniyor. Evet ben İslam medeniyetini istiyorum ve ben bununla da şeref duyuyorum."


ZALİMLER ALLAH'A HESAP VERECEK
Tutukluğunun devamına tepki gösteren Kuytul'un eşi Semra Kuytul ise, "Zulüm, haksızlık, rezalet devam ediyor. Haksız tutukluluk devam ediyor. Zalimler Allah'a hesap verecek." dedi.

11 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.