Haşim Kılıç'tan YSK'ya ağır sözler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesiyle başlayan tartışmalar gün geçtikçe yeni bir boyut kazanıyor. Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da bu tartışmaya anayasa üzerinden dahil oldu.


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstanbul'da seçim iptalini Anayasa Mahkemesi'nin bir dönem aldığı "367 kararı"na benzetirken, tartışmaya eski AYM Başkanı Haşim Kılıç da katıldı.

YSK HAKEMLİK GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEMİŞTİR

Kararı sert bir dille eleştiren Kılıç, 'YSK İstanbul seçimini iptal etmekle Anayasa’nın 79. Maddesinin kendisine verdiği 'hakemlik' görevini yerine getirmemiştir. Verdiği kararın gerekçesi kamu vicdanını sükûnete kavuşturmamıştır. YSK’nın il ve ilçe seçim kurulları hakkında suç duyurusunda bulunması esasen YSK’nın kendisinin suçluluğun ikrarından başka bir şey değildir. Çünkü seçimin sağlığından sorumlu YSK’dır "dedi.

BAĞIMSIZLIK SORUNU ORTAYA ÇIKTI

YSK görevini ihmal etmiştir diyen Kılıç, " YSK milyonlarca insanın seçme hakkını kullanılmaz duruma sokmuştur. Karardan çıkan sonuç: Birincisi yargı organlarının tarafsızlık ve bağımsızlık sorununun ağırlaşarak devam ettiğini göstermektedir. İkincisi ise çok ciddi bir ‘seçim güvenliği’ sorununun ortaya çıktığını göstermiştir. Gelecekte yapılacak seçimlerin güvenliği ile ilgili endişe ve kaygılara ivme kazandırmıştır." ifadelerini kullandı.

10 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.