Metrika
Reklamı Kapat

500 ve 1000 TL’lik banknotlar yolda! “Banknotlarda kimin fotoğrafı olacak” tartışılıyor

Türkiye’deki yüksek enflasyon yeni banknotları gündeme getirdi. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranıyla en büyük para olan 200 TL artık 6 dolar seviyelerine geriledi. 200 TL’nin hiçbir etkisi kalmazken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, geçtiğimiz günlerde ilk kez yeni banknotlara yeşil ışık yakmıştı. Peki, 500 ve 1000 TL'lik banknotlarda kimin fotoğrafı olacak? Tartışma konusu…

500 ve 1000 TL’lik banknotlar yolda! “Banknotlarda kimin fotoğrafı olacak” tartışılıyor
500 ve 1000 TL’lik banknotlar yolda! “Banknotlarda kimin fotoğrafı olacak” tartışılıyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yeni banknotlarla alakalı, “ihtiyaç olursa gerekli adımları atacağız" diyerek perdeyi aralamıştı. Türkiye’deki yüksek enflasyon yeni banknotları gündeme getirirken, 500 ve 1000 TL'lik banknotlarda kimin fotoğrafı olacağı ise tartışma konusu oldu.

Ekonomim gazetesi yazarı Şeref Oğuz, "Yeni kupürler geliyor mu" başlıklı yazısında ilginç bir soru sordu ancak yanıtını vermekten kaçındı. Oğuz, ATM'lerde paranın neden tükendiğini yazarken, Türkiye'de kullanılan en büyük banknot olan 200 TL'nin erimesine değindi. ATM'de paraların kısa sürede tükendiğine dikkat çeken Oğuz, para çekme makinelerinde “para kalmadı” yazısının çıktığına dikkat çekti ve "Elimiz boş dönmesin diyerek “bakiyeni sorabilirsin” kabilinden yazılar çıkarıyor ekrana" dedi.

Şeref Oğuz’un yazısında şu ifadelere yer verildi:

Peki, bunu neden yapıyor? Şundan; paramız pula döndü ve kupür yükseltmiyoruz. Kural basit; tedavüldeki banknotların içinde en yüksek kupürlünün miktarı, toplamın yarısını geçmiş ise bir üst kupüre geçilir. Peki, geçildi mi? Çoktan… En yüksek kupür; 2 milyar adede koşuyor. 100’lüklerin adet sayısı geri gidiyor. Bankaların aldığı karar doğrultusunda bayram sonrası ATM’lerden artık 10 ve 20’lik çıkmayacak. Neden? Çünkü 500’lük ve 1000’lik banknot basımına izin çıkmadı CB’den… 200’lükler de ATM haznelerinden taşar oldu. 200’lük, 100’lük ve 50’likler, gün içinde çabucak çekilince ATM'de para tükeniyor."

YENİ BANKNOTLARDA KİMİN FOTOĞRAFI OLACAK?

Yeni basılacak 500 ve 1000'lik banknotlara dikkat çeken Oğuz, paraların arka yüzünde kimin fotoğrafı olacağını sordu, ilginç bilgiler verdi.

Oğuz'un yazısının ilgili bölümleri şöyle:

500 VE 1000 TL’LİK BANKNOTLAR YOLDA

Evet; 500’lük ve 1000’lik kupürler çalışılıyor. Sorun, arka yüzüne hangi fotoğrafların konulacağı… İddialar arasında son 22 yılda ön plana çıkarılan isimlerden birinin olacağı yönünde. Bu konuda tahminler sıralanıyor. Adlandırmak istemiyorum zira doğrulayamadım.

SEÇİM MALZEMESİ YAPAR, ENDİŞESİ VAR

Asla değil. Aksine, yapışkan ve yüksek enflasyonun çocuğu bunlar… Seçim öncesi kupür yükseltilecekti ancak muhalefet “enflasyon parası” diye seçim malzemesi yapar, endişesi vardı. Şimdi seçim yok ve CB’den izin alındığında yeni ekonomik önlemler paketiyle açıklanacak.

16 May 2024 - 13:13 - Ekonomi