Metrika
Reklamı Kapat

Öğretmen ek ders ücreti yüzde 15 zamlanacaktı ama izin çıkmadı

Öğretmenlerin ek ders ücretlerine zam beklentisi boşa çıktı. Ek ders ücretlerine ilave yüzde 15 oranında zam yapılması planlanıyordu ancak izin çıkmadı. İşte detaylar...

Öğretmen ek ders ücreti yüzde 15 zamlanacaktı ama izin çıkmadı
Haber albümü için resme tıklayın

Kamuda kemer sıkma tedbirleri son dönemde gündemdeyken, öğretmenlerin ek ücretlere zam beklentisi boşa çıktı. Mevcut kemer sıkma tedbirleri kapsamında öğretmenlere yönelik ek ders ücretlerine ilave yüzde 15 oranında zam yapılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan izin alınması mümkün olmadı. Ayrıca özel okullarda 15 yıl ve daha fazla görev yapan öğretmenlere yeşil pasaport verilmesini öngören düzenleme de Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmadı.

ÖĞRETMEN EK DERS ÜCRET ZAMMI ONAYLANMADI

Öğretmen ek ders ücreti yüzde 15 zamlanacaktı ama izin çıkmadı

Taslakta sadece öğretmene yönelik şiddete ilişkin cezaların artırılmasıyla sınırlı kalmayıp, ek öğrenim ücretlerinde planlanan artış ve özel okullarda çalışan öğretmenlere yeşil pasaport verilmesi gibi konular da yer aldı. Ancak taslak, kamu sektöründeki kemer sıkma tedbirleri nedeniyle sorunlarla karşılaştı.

Öğretmenlerin ek ücretlere ilişkin beklentileri mevcut yönetmeliğe göre gündüz, gece ve hafta sonu fark etmeksizin 160 endeksi üzerinden hesaplanması yönündeydi. Ancak kemer sıkma tedbirleri kapsamında bu artışın gerçekleşemeyeceği belirtildi.

Taslak, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Ancak bakanlıkların detaylı incelemesi sonucunda mali düzenlemelerde sorunlar ortaya çıktı. Kemer sıkma önlemlerinin planın gerektirdiği artışları engellemesi nedeniyle planın mevcut haliyle yasalaşması pek mümkün görünmüyor.

16 May 2024 - 13:09 - Eğitim