Metrika
Reklamı Kapat

Vatandaş için kara günler başlıyor: İstanbul'da halk ekmek, su, gaz ve park özele geçecek!

Yıllardır AK Parti'nin yönettiği İBB CHP ile ikinci döneme başladı. Ekrem İmamoğlu, başkanlığının yeni dönemine özelleştirmelerle başlıyor. İGDAŞ, Halk Ekmek, İspark ve Hamidiye Su şirketleri özelleştirilecek.

Vatandaş için kara günler başlıyor: İstanbul'da halk ekmek, su, gaz ve park özele geçecek!
Haber albümü için resme tıklayın

2019 seçimlerinde belediye başkanlığını kazanan ancak mecliste çoğunluğu sağlayamayan CHP, 2024 seçimlerinde hem başkanlık hem de meclis çoğunluğunu yakaladı. İlk döneminde çalışmalarının eksik ve yetersizliği nedeniyle eleştirilen Ekrem İmamoğlu, yeni dönemde çok tartışılacak adımlar atıyor. İmamoğlu belediyenin köklü kuruluşlarını “halka arz” etmeyi planlıyor.

İBB Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural, belediye meclisinde CHP’nin çoğunluğu elde etmesinin, İGDAŞ’ın halka arzı da dahil olmak üzere ‘fonlama sağlama’ planlarında ilerlemeye imkan tanıdığını söyledi. İGDAŞ’ın halka arz planı ilk olarak 2010’larda gündeme gelmiş ancak hayata geçememişti.

Vatandaş için kara günler başlıyor: İstanbul'da halk ekmek, su, gaz ve park özele geçecek!

Bloomberg’ün sorularını cevaplayan Vural, gaza zam gelirse şirketin değerinin de 10 milyar doları bulacağını söyleyerek vatandaşa nasıl bir fatura kesileceğini de ifade etmiş oldu.

İstanbul halkının ekonomik kriz içerisinde önemli ölçüde istifade ettiği Halk Ekmek için de özelleştirme planları olduğunu söyleyen Vural, İspark ve Hamidiye Su şirketlerinin de fon için elden çıkarılacağını kaydetti.

Özelleştirmeler gerçekleşirse İstanbul'da yaşayan vatandaşları zor günler bekliyor. Fırında 10 TL olan ekmek Halk Ekmek'te 5 TL’den satılıyor.

Yine özelleştirme durumunda doğalgaz fiyatlarının da yükseleceği düşünülüyor.

16 May 2024 - 12:44 - Gündem