Metrika
Reklamı Kapat

Sosyal medya fenomeni öğretmenlere ceza! Sicil dosyasında 5 yıl kalacak

Son dönemde öğrencilerinin videolarını çekip sosyal medyada paylaşan öğretmenlerin sosyal medya fenomeni öğretmenlerin sayısı arttı. Artık fenomen öğretmenlere ceza geliyor ve sicil dosyasında 5 yıl kalacak.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmene yönelik şiddete ilişkin cezaların artırılmasını amaçlayan Öğretmenlik Mesleği Kanunu'nun (ÖMK) önümüzdeki hafta TBMM'ye sunulacağını duyurdu. Öğretmenlere yönelik şiddete karşı yaptırımları ağırlaştıran yasa tasarısında, öğretmenlerin disiplin hükümleri de ayrıntılı olarak düzenleniyor.

Son dönemde öğrencilerinin videolarını çekip sosyal medyada paylaşan öğretmenlerin sayısı arttı. Türkiye'nin dört bir yanındaki okullarda görev yapan bazı öğretmenler, sosyal medya hesaplarını öne çıkarmak için öğrencilerinin ders sırasındaki fotoğraflarını yayınlıyor. Ancak pek çok öğretmen bu görevler için öğrencilerinin velilerinden izin almıyor.

Sosyal medya fenomeni öğretmenlere kınama cezası

Yeni yasa tasarısında sosyal medyada popüler olan öğretmenlere yönelik cezai hükümler yer alıyor. Sabah gazetesinin haberine göre taslakta yer alan madde şöyle:

"Öğrencilerin özel ve özel hayatlarına ilişkin bilgilerin, öğrencilere ve eğitim-öğretim süreçlerine ilişkin ses veya görüntülerin ilgili mevzuatta belirlenen usuller dışında paylaşılması halinde kınama cezası verilecektir."

Kınama cezaları 5 yıl süreyle öğretmen sicilinde kalacak.

Uzmanlar: Ebeveyn izni olmadan paylaşım istismardır

Uzmanlar, öğrencilerin görsellerinin veli izni olmadan paylaşılmasının istismar olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu durum öğrencilerin mahremiyetini ihlal eden bir eylem olarak değerlendirilmektedir.

Argo konuşan öğretmenlere "maaş kesintisi" cezası

Taslakta, öğrencilerine kötü örnek teşkil edecek davranışlar sergileyen öğretmenlere yönelik disiplin hükümleri de yer alıyor. Öğrencilerinin önünde argo konuşan öğretmenlerin maaşlarından kesinti cezasıyla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Tasarıya göre maaştan kesinti cezası şu durumlarda uygulanabilecek:

  • Öğretmenlik mesleğiyle bağdaşmayacak şekilde öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek söz, davranış, tutum ve eylemlerde bulunmak.
  • Öğrenci başarısını değerlendirirken önyargılı davranmak.
  • Eğitim-öğretim sürecinde Bakanlıkça onaylanan müfredatın amaç ve hedeflerine aykırı faaliyetlerde bulunmak.

15 May 2024 - 14:55 - Gündem