Metrika
Reklamı Kapat

Trolle mücadele yasası geliyor! Erdoğan'a rapor sunuldu

Yerel seçimlerde tarihinde ilk kez ikinci parti olan AKP'de değişim başlarken trolle mücadele yasası geliyor. Erdoğan'a sunulan trol raporunda parayla desteklenen trol hesaplarının kimler olduğunun yazılı olduğu belirtildi.

Tarihinde ilk kez yerel seçimlerde ikinci parti olan AKP'de değişim ve yeni yol haritası çalışmaları devam ederken, sosyal medya trollerinin de araştırıldığı gündeme geldi.

Ekonomim gazetesinden Besti Karalar imzalı habere göre Erdoğan'a sunulan trol raporunda sosyal medyada itibar cinayetini kimin, hangi yöntemle işlediği, para ve masraflarla hangi trolleri kullandığı konuları ele alındı.

“Trol mafyası nasıl oluşuyor’ başlığının yer aldığı raporda, “Hangi fikri savunmak istiyorlarsa önce bir grup insanı alıp, kendi trolleri haline getiriyorlar" denildi. Rapordaki ifadeler şöyle:

"Bu troller, kendi özgürlük alanlarını ve cesaretlerini kazandıktan sonra bu adamlar mafyalaşıyorlar. Parayı kim veriyorsa; onların istedikleri şekilde seçtikleri kişi ya da gruplara karşı saldırıyorlar. Sosyal medyada mafyalaşmış bir trol ekibi var. Sosyal medyada hiçbir iz kaybolmuyor. Bu izler takip edildiğinde de bunların hangisi gerçek hesap, hangilerinin bot hesap ve bu hesaplar kimler tarafından yürütülüyor, bunlara ne kadar para harcanıyor görmek mümkün. Yüzbinlerce lira para harcanıyor..."

Trollerle mücadeleye yönelik hazırlanacak yasal düzenlemenin çerçevesini de belirliyor. Buna göre; Sosyal medyanın izlenmesi için yeni bir sistem geliştirilecek. Günlük veya kendiliğinden sahte hesap açanların önüne geçilmesi için yasal çerçeve hazırlanacak.

14 May 2024 - 09:26 - Gündem