Metrika
Reklamı Kapat

İngiliz bankası dolar kuru TL için yıl sonu tahminini duyurdu! İşte dolar fiyatı

İngiliz bankası dolar kuru TL için yıl sonu tahminini duyurdu. Makro ve mali değerlendirmelerinin “büyük ölçüde” değişmediğini belirten İngiliz bankasının beklediği dolar fiyatı...

İngiliz bankası dolar kuru TL için yıl sonu tahminini duyurdu! İşte dolar fiyatı
Haber albümü için resme tıklayın

İngiliz Bankası HSBC Döviz Stratejisti Murat Toprak ve Avrupalı ​​Döviz Stratejisti Charlotte Ong, 13 Mayıs tarihli notlarında dolar kuru TL için yıl sonu tahminlerini açıkladılar.

BloombergHT'nin haberine göre HSBC yetkilileri, yayınlanan notunda, TCMB'nin yeni enflasyon tahmini ve son enflasyon beklentileri anketine dayanarak USD/TL tahminlerini güncellediklerini, makroekonomik ve ekonomik değerlendirmelerinde "büyük ölçüde" değişiklik olmadığını ifade etti.

DOLAR KURU FİYAT TAHMİNİ DEĞİŞTİRMEDİ

İngiliz Bankası HSBC, söz konusu notta, dolar kurunun TL karşısında yavaş ve sınırlı bir yükselişe geçeceği yönündeki görüşünü koruduğunu ve 36 lira olan yıl sonu tahminini değiştirmediğini ifade etti.

Öte yandan TL'nin reel olarak yatay kalması durumunda USD/TL'nin yılı 37-40 aralığında kapatabileceği bildirildi.

Yayımlanan notta, Mart ayındaki yerel seçimler öncesinde döviz talebinin yüksek olduğu bir dönem yaşanırken, döviz arzı ve talebi arasında daha iyi denge kurulmasıyla durumun normalleştiği belirtildi. Öte yandan nominal faizlerin yüksek seviyesi ve yılsonuna doğru pozitif reel faizlerin ortaya çıkmasının önümüzdeki aylarda TL talebini daha da artıracağı açıklandı.

14 May 2024 - 07:48 - Ekonomi