Metrika
Reklamı Kapat

Feti Yıldız açıkladı: MHP'den 100 maddelik anayasa teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'e konuştu. Yıldız partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisine getirmek için hazırladıkları 100 maddelik anayasa teklifini anlattı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, partisinin hazırladığı 100 maddelik anayasa teklifinin içeriğini anlattı.

MHP'nin anayasanın ilk 4 maddesinde ve vatandaşlığı düzenleyen 66. maddesinde değişikliğe karşı olduğunu yineleyen Yıldız, "Sivil, demokratik bir anayasa yapılması için halkımıza borcumuz var. Hazırladığımız anayasa, 400 milletvekilinin oyu ile Meclis'ten geçse bile yine de halk oyuna sunulmalı. Son sözü halkımız söylemeli" dedi.

Sözcü Gazetesi'nden Saygı Öztürk'e konuşan Feti Yıldız, MHP'nin 100 maddelik anayasa teklifinde yer alan en önemli düzenlemeleri şu şekilde sıraladı:

"Anayasadaki il esası korunacak. Bundan taviz verilmeyecek. Yani bölge, eyalet gibi sistemler anayasamıza giremeyecek.
Cumhurbaşkanı yardımcılığı iki ile sınırlandırılacak. Cumhurbaşkanı yardımcılığına seçimle gelinecek. Yani, atama ile değil, seçimi kazanan yardımcı olacak. Cumhurbaşkanı yurt dışına çıktığında yerine vekalet eden kişinin seçilmiş cumhurbaşkanı yardımcısı olması esas olmalı.
Hükümet programı TBMM’ye sunulacak ve program Meclis’te okunacak.
Milletvekili dokunulmazlığı yeni esaslara bağlanacak. Dokunulmazlık istismarı önlenecek.
TBMM Başkanı tarafsız olmalı. Tarafsızlığı nedeniyle itilaflarda arabuluculuk yapacak.
TBMM İç Tüzüğü ile İnfaz Kanunu değiştirilecek.
Merkez Bankası anayasal statüye kavuşturulacak.
Kanun teklifleri Meclis’te daha kapsamlı bir biçimde tartışılacak. Komisyonlarda STK’lardan da görüş alınacak. Anayasa kısa, öz ve az maddeli olacak."

29 Nis 2024 - 09:54 - Gündem