Metrika
Reklamı Kapat

Kemik erimesi tanısı olanlar dikkat! Bu besinler ağrıları dindiriyor, belirtileri hafifletiyor

Kemik erimesi, ülkemizde ve dünyada özellikle kadınlarda sıklık ile gözlenen rahatsızlıkların başında gelir. Peki, kemik erimesi neden olur? Kemik erimesine ne iyi gelir? İşte konuya dair ayrıntılar…

Modern tıbbın gelişmesi ile birlikte birçok hastalığa geçici ve kalıcı çözümler bulundu. Son dönemlerde halk arasında da sıklık ile gündeme getirilen rahatsızlıkların başında gelen kemik erimesi ise modern tıbbın yanı sıra alternatif tıbbın yöntemlerinden de yararlanılan bir rahatsızlık olarak kayda geçti.

Kemik erimesi rahatsızlığı özellikle belirli bir yaşı aşmış olan kadınlarda sıklık ile gündeme gelen bir hastalıktır. Çok çeşitli faktörlerin etkileri ile gelişebilen bu durum, kişinin yaşam kalitesini düşürmek ile birlikte farklı rahatsızlıkların baş göstermesine de yol açabilir. Peki, kemik erimesinin sebepleri nelerdir? Kemik erimesine iyi iyi gelir? İşte konuya dair tüm merak edilenler…

KEMİK ERİMESİ NEDİR, NİÇİN OLUR?

Tıpta ‘osteoporoz’ olarak adlandırılan kemik erimesi, kemik dokusunun yoğunluğunun azalması ve kemiklerin mikro yapılarının bozulması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta kemikler çok daha ince ve kırılgan olur.

Kemik erimesi tanısının konulmasına birçok faktör sebep olabilir. Bu rahatsızlığa yol açan yaygın faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

·         Yaşın ilerlemesi

·         Cinsiyet (genellikle kadınlarda görülür)

·         Erken menopoz

·         D vitamini eksikliği

·         Fosfor eksikliği

·         Kalsiyum eksikliği

·         Yumurtalıkların erken dönemde alınması

·         Genetik faktörler

·         Steroid ve kortizon içerikli ilaçlar

·         Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar

·         Hareketsizlik

·         Tiroid hormonlarında gözlenen bozukluklar

KEMİK ERİMESİNE İYİ GELEN BESİNLER

İlerleyen dönemlerde kemik erimesi gibi bir sorun ile karşı karşıya kalmak istemeyen kişilerin beslenme düzenlerine son derece dikkat etmeleri gerekmektedir. Düzenin yanı sıra tüketilen besinlerin içerikleri de oldukça önemlidir.

Kemik erimesine karşı vücudu koruyan ve bu rahatsızlığa yakalanma olasılığını düşüren bazı besinler şu şekilde sıralanabilir:

·         Süt

·         Badem

·         Brokoli

·         Marul

·         Ispanak

·         Balık çeşitleri

·         Kayısı

·         Kuru meyveler

Her hastalıkta olduğu gibi kemik erimesi hastalığında da erken tanı oldukça önemlidir. Bu neden ile olası bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalmamak adına düzenli olarak hekim kontrolünün yapılması önerilmektedir.

28 Nis 2024 - 23:26 - Sağlık