Metrika
Reklamı Kapat

Evde Piyano Öğrenimi için En İyi Online Platformlar

Zarif sesi ve şık görünüşüyle müzik dünyasında ayrı bir yeri olan piyanoları öğrenmek için farklı iki yöntem vardır. Bunlardan birisi bir hoca eşliğinde yüz yüze çalışmaktır, diğeri ise online kurslar ile piyano öğrenimini sağlamaktır.

Teknolojinin gelişmesi, bilgiye ulaşımın her geçen gün kolaylaşmasını daha da kolaylaşmasını sağlamaktadır. Hangi konuda olursa olsun istenilen kadar bilgiye onlıne olarak ulaşmak mümkündür. Bu noktada, yeni bir müzik aleti öğrenmek için de online kurslar oldukça faydalı olmaktadır.

Evde Piyano Öğrenmenin Avantajları ve Dezavantajları

Müzik aletlerini öğrenmek bir süreç gerektirir. Bu süreçte müzik aleti üzerinde bol bol pratik yapmak, müzik aletinin daha kolay öğrenilmesini ve müzik aletine alışmayı kolaylaştırır. Bu durum şüphesiz piyanolar için de aynıdır.

Zarif sesi ve şık görünüşüyle müzik dünyasında ayrı bir yeri olan piyanoları öğrenmek için farklı iki yöntem vardır. Bunlardan birisi bir hoca eşliğinde yüz yüze çalışmaktır, diğeri ise online kurslar ile piyano öğrenimini sağlamaktır.

Teknolojik imkanların bizlere sağladığı kolaylıklardan olan online öğrenme, piyano öğrenimine de etki etmiştir. Evden kolaylıkla ulaşılabilen bu online öğrenme yönteminin bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

1- Avantajlar:

 • Rahat Bir Ortam: piyano çalmayı evde, onlıne şekilde öğrenmek bir rahatlıktır. Kişi, konfor alanında ayrılmadan kendisi için en rahat ortamı hazırlayarak piyano çalmayı öğrenebilir. Rahat bir ortamda piyano öğrenmeye çalışmak hem stres seviyesini azaltır hem de zevkli bir öğrenme süreci oluşturur
 • Esnek Çalışma İmkanı: Yüz yüze kurslarda belirli gün ve saatlerde kurs yerinde bulunmak gerekmektedir. Onlıne öğrenme durumların ise çalışma günü ve saati tamamen kişiye kalmıştır ve kendisi için en uygun zaman diliminde pratiklerini gerçekleştirebilir.
 • Maliyet Avantajı: Online kurslar, yüz yüze kurslardan daha az maliyetlidir. Yüzyüze kurslarda ödemeler aylık ya da ders saati başına yapılır. Onlıne kursların büyük bir çoğunluğu düşük ücretli ya da ücretsizdir.

Bunların yanında bol bol pratik yapma ve kendi gelişim durumunuza göre öğrenme imkanı da onlıne kursların avantajlarından bazılarıdır.

2- Dezavantajlar

 • Öğretici Eksikliği: Evde alınan kurslarda en büyük ihtiyaç, bir öğretici isteğidir. Onlıne kurslarda çoğu zaman yapılan hataları belirtecek, doğru noktaları açıklayacak ve gerektiğinde geri bildirim yapacak bir öğreticiye ihtiyaç duyulur.
 • Teknik Gereklilikler: Kişi, kendine ait piyano da çalıştığı zaman teknik kontroller ve bakımları yine kendisinin yapması gerekmektedir.
 • Disiplin Kaybı: Onlıne kurslarda sıkça görülen sorunlardan biridir. Öğrenme süreci uzadıkça disiplin kaybı ile karşılaşma oranı artar. Bu duruma karşı olarak ilk günkü heyecanla çalışmayı sürdürmek gerekir.

Bu üç maddenin yanında motivasyon kaybı ve başka öğrencilerle etkileşim kısıtlılığı gibi durumlar online piyano öğreniminin bir diğer dezavantajları arasındadır. Piyano çalmayı onlıne olarak öğrenmek isteyenler için en iyi piyano uygulamaları iOS marketlerdedir.

Online Piyano Kurslarına Genel Bakış

Online eğitimin gitgide yaygınlaşması, yeni bir enstrüman çalmak isteyenler için de öğrenme çeşitliliğini artırmıştır. Müzik dünyasında en gözde enstrümanlardan olan piyanoları çalmayı öğrenmek yahut daha profesyonel şekilde çalmak için online kurslara başvurabilir.

Her seviyede müzisyenler için online kurs bulunması, bu noktada müzisyenlerin onlıne kurslara yönelme yüzdesini artırmaktadır. Bu tip kurslar her seviyeye göre kurs içerikleri, pratik dersleri, ödevler ve bilgiler vermektedir. Onlıne piyano kurslarına genel bir bakış yapmak gerekirse:

 1. Başlangıç Seviyesi İçin Online Kurslar: sıfırdan piyano öğrenmek isteyenler için bu tip kurslar oldukça faydalıdır. Daha önce piyano deneyimi olmayan müzisyen adaylarına bu kurslarda temel bilgiler verilir. Bu kursların içeriğinde piyano klavyesi ve tuşlarının öğrenilmesi, müzik teorileri, notaları öğrenme ve okuma ve basit şekilde çalınabilen parçaların öğrenilmesi bulunmaktadır.
 2. Orta Seviyeler İçin Online Kurslar: Daha önce temel piyano eğitimlerini almış, piyano hakkında bilgi sahibi olan ve basit parçaları çalabilen kişiler için bu kurslar biçilmiş kaftandır. Temel bilgilerden ziyade daha karmaşık konuların işlendiği orta seviyeli kurslarda ritim çalışmaları, daha zor parçaların çalınması, akorların ilerlemeleri gibi farklı konulara geçiş yapılır.
 3. İleri Seviyeler İçin Online Kurslar: Bu kurslar, piyano çalmayı daha ileri taşımız ve profesyonel olma yolunda ilerleyen müzisyenler için uygundur. Bu kurslarda çok daha zor parçalar çalınır, ileri teknikler öğrenilir. Farklı çalma teknikleri, sunuş konseptleri üzerinde çalışılır.
 4. Belirli Tarz Müzik Kursları: Piyano ileri seviyede öğrenildikten sonra bu kurslara başlanır. Kişi, müzik zevkine göre pop, caz, rock, klasik müzik, blues gibi müzik türlerinden birisi seçer ve bu tarz müzik üzerine yoğunlaşır. Bu kurslar, müzisyeni seçilen müzik türü üzerine piyano çalmada mahir hale getirir.
 5. Profesyonellik Kursları: Bu tip kurslar, piyanonun hobi olarak çalınma durumunu profesyonel çalma durumuna getirir. Bu kurslarda sahneye hazırlık, performans analizi ve teknikleri, kayıt teknikleri gibi ileri detay durumlar öğretilir.

Mobil Uygulamalarla Piyano Öğrenimi

Bilginin ceplerde taşındığı çağımızda, öğrenme süreci her zamankinden daha kolaydır. Kişi, bilgi edinmek istediği konu hakkında mobil cihazlar üzerinden kolayca bilgi edinebilir ve yeni şeyler öğrenebilir. Yeni bir müzik aleti öğrenmek de bu cihazlarla birlikte oldukça kolaydır. Çalması en keyifli ve sesi en hoş olan müzik aletlerinden piyano, öğrenmesi süreç gerektiren bir müzik aletidir. Yüz yüze kurslar için vakti olmayanlar piyano öğrenimi için mobil uygulamaları kolaylıkla kullanabilmektedir. Yüz yüze kurslardan farklı olarak bu uygulamalara erişimin belirli bir süre kısıtlaması yahut erişim zamanı yoktur. İstenilen mekanda ve zamanda bu uygulamalar aracılığı ile kişi piyano çalışması yapabilir. Mobil uygulama ile piyano öğrenmenin en önemli artısı her boşlukta öğrenme sürecinin devam ettirilebilmesi ve bol bol pratik imkanı sunmasıdır.

Yüz yüze eğitimlerden bir farkı olmayan bu tür uygulamalar kullanıcılarına aynı yüz yüze eğitimlerde olduğu gibi dersleri anlatır, konuları açıklar ve öğrenme yüzdesini yukarı çekmeye çalışır. Verilen ödevler ve pratik mecburiyetleri ile aktarılan derslerin müzisyenler açısından pekişmesini sağlar.

Mobil uygulamalarla piyano öğrenmenin müzisyenlere sunduğu en önemli ayrıcalıklardan biri fiyatlarıdır. Piyano kursu fiyatları yüz yüze kurslarda, mobil kurslara göre daha pahalıdır.

Saatlik, ders başına, haftalık ya da aylık ödeme yapılan bu kurslar, totalde çok ciddi rakamlara çıkabilir. Ancak mobil uygulamalarda kurs fiyatları ya oldukça cüzidir ya da uygulamalar bedavadır. Öğrenme açısından bu kadar avantaj sahibi olmalarının yanında, onlıne kurs alırken müzisyenlerin:

 • İstikrarı sağlamak
 • Disiplinli çalışma sistemi oturtmak
 • Dersleri aksatmadan, yüz yüze eğitim alıyormuş gibi çalışmaya devam etmek
 • Verilen ödevleri eksiksiz şekilde yerine getirmek
 • Dersleri sık sık tekrar etmek ve öğrenilen derslerin üzerinden geçmek
 • Bol bol pratik yapmak

gibi farklı noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu durumlara dikkat edilir ve dersler tam olarak öğrenilmeden diğer bir derse geçilmediği takdirde öğrenme süreci seyrinde devam edecektir. Bu şekilde piyano çalmak hem konfor alanları içerisinde hem de daha uygun fiyatlarla kolayca öğrenilebilecektir.

Piyano Eğitimi için İnteraktif Metotlar

Öğrenme sürecinde yeni metodlar ve maksimum etkileşim, öğrenmenin kalitesini ve hızını doğrudan etkiler. Bu noktada eğitim sırasında olabildiğince interaktif modellerin uygulanması öğrenim sırasında kolaylık sağlar.

Bu tür metodlarda öğrenciler ders içerisinde aktif olarak kullanılır, öğrenim zevkli hale getirilir ve bu şekilde bilgiler akıllarda daha fazla yer edinmiş olur. Yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenirken de bu tür farklılıklara başvurulması olumlu sonuçlara yol açar. Uzun bir öğrenme süreci gerektiren ve profesyonellik için fazlasıyla çalışılması gereken piyanolarda interaktif öğrenme modelleri oldukça faydalı olmaktadır. Bu modellerden bahsetmek gerekirse:

 1. Mobil Uygulamalar İle Online Öğrenme: Bu öğrenme tarzında kullanıcılar konfor alanlarında ayrılmadan piyano öğrenme fırsatı yakalanmaktadır. Bu derslerle birlikte her seviyede piyano çalmayı bilen kişiler kendini geliştirebilir. Mobil uygulamalar, özellikle evde piyano öğrenmek isteyenler için ön plana çıkmaktadır.
 2. Videolardan Destek Alma: Piyano dersleri ya tam olarak ya da parça parça şekilde internette bulunmaktadır. Anlaşılmayan durumlarda bu videolar aracılığı ile konular tekrardan gözden geçirilebilir.
 3. İnteraktif Piyano Topluluklarına Katılım: İletişim, performans değerlendirme, bilgi akışı gibi durumlar için bu tür topluluklar oldukça önemlidir. Çevrimiçi uygulamalar aracılığı ile kolayca katılma sağlanabilen bu uygulamalarda öğrenciler birbirleriyle piyano hakkında iletişim kurarak öğrenme süreçlerine olumlu katkıda bulunurlar.
 4. Akıllı Uygulamalardan Destek Alma: Bu uygulamalar, özellikle piyano pratikleri yaparken oldukça faydalı uygulamalardır. Tablet ve telefonlar için üretilen bu uygulamalar, piyano pratiği sırasında notaların doğru çalınmasına yardımcı olur. Yapılan yanlış bir nota basımında hatalar gösterilir ve doğru notaların basımı için yönlendirme yapılır.
 5. Egzersiz Pratiklerini Keyifli Hale Getirme: Çeşitli oyunlar ve keyifli çalışma şekilleri ile nota basma yarışmaları yapılabilir. Böylece hem keyifli zaman geçirilir hem de pratik yapılmış olur.

Başlangıç Seviyesi için Piyano Dersleri

Piyano öğrenmeye yeni başlayanlar için farklı öğrenme yollar vardır. Özel bir kursa giderek bu sürecin devam ettirebileceği gibi, online kurslar ve piyano öğrenme uygulaması aracılığıyla da kendi kendine piyano öğrenmek mümkündür.
Bu iki yolun da kendine özgü avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bu noktada kişi kendi istek, ihtiyaç ve maddi durumuna göre iki yoldan birini seçebilir. Başlangıç seviyesindekiler için piyano dersleri ileri seviyelere göre daha kolay olsada, bu seviyelerdeki öğrencilerin sıkı çalışması ve dersleri iyi öğrenmesi gerekir. Çünkü piyano öğreniminde temelin sağlam atılması oldukça önemlidir.

Temel dersler üzerine bina edilecek daha ileri seviye dersler, zamanla zorlanacaktır. Piyano dersi alırken işlenecek konular, öğrencinin seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Başlangıç seviyesinde bulunan öğrenciler genellikle şu dersleri görür:

 1. Tuşlar ve Klavyeyi Tanıma: Klavyeli çalgılardan olan piyanonun tuşları, klavye yapıları ve basma şekilleri bu derste öğrenilir. Bu ders, piyano çalmaya yeni başlayan öğrencilerin, çalacakları enstrümanlarını daha yakından tanımasına yardımcı olur.
 2. Parmak Pozisyonları ve Basma Teknikleri: Öğrenciler bu derste, hangi parmağın hangi tuşa basacağını ve basma tekniklerini öğrenir. Temel eğitimlerinden olan bu eğitimle öğrencilerin pratik yapacakları zaman doğru teknikler kullanarak pratik yapmaları sağlanır. Bununla birlikte yapılacak parmak egzersizleri de öğrencilerin tuşlara doğru tekniklerle basmasına ve parmaklarının güç kazanmasına yardımcı olur.
 3. Nota Alıştırmaları: Bu derste temel amaç, öğrencilerin notalara alışması ve notaların okunmaya çalışılmasıdır.
 4. Ritim Becerilerini Geliştirme: Müziklerin en önemli parçalarından birisi de ritimdir. Öğrenciler bu derste ritimlere aşina olur ve alıştırma sırasında doğru ritimlerle alıştırma yaparlar.
 5. Müzik Kulağı Alıştırmaları: Ritim geliştirme gibi bu kavram da müzik çalmak için önemlidir. Bu derste öğrenciler müzikleri dinleyerek doğru biçimde duymayı öğrenirler. Hangi notanın basıldığını, o notaların hangi tuşlarla çalındığını hayal ederek müzik kulağı oluşturmaya çalışmaktadırlar.
 6. Pratik Yapmak: Bu aktivite de basit parçalar çalınarak öğrenilen teknik ve notalar üzerinde alıştırmalar yapılır.

Kaynak: Haber Merkezi

26 Nis 2024 - 18:51 - Eğitim