Metrika
Reklamı Kapat

Karbonat nedir, nerelerde kullanılır? Karbonat hangi kokuları yok eder?

Hemen hemen her evde bulunan karbonatın gıdaların formunu değiştirmesinin yanı sıra koku önlemede de son derece başarılı olduğu öğrenildi. İşte karbonatın kullanım alanlarına dair ayrıntılar…

Karbonat nedir, nerelerde kullanılır Karbonat hangi kokuları yok eder
Haber albümü için resme tıklayın

Son dönemlerde ev temizliğinde doğal ürünlerden destek almak isteyen birçok kişinin ilk tercihi olan karbonatın çok farklı kullanım alanlarının olduğu öğrenildi.

Karbonatın iyi bir temizlik maddesi olmasının yanı sıra koku önlemede de son derece başarılı olduğunu belirten uzmanlar, bu ürünün kullanım alanlarını peş peşe sıraladı.

Karbonat nedir, nerelerde kullanılır? Karbonat hangi kokuları yok eder?

KARBONAT NEDİR, NE İŞE YARAR?

Kimyada karbonik asidin tuzu olarak bilinen karbonat, gündelik hayatımızın hemen hemen her alanında kullanıma uygun olan bir üründür. Köfte, hamur işleri ve daha pek çok yemeğin içine eklenmesi halinde istenilen kabarmanın yakalanmasına aracılık eden karbonat, ayrıca harici olarak da kullanılabilmektedir.

Karbonatın yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri diş temizliğidir. Dişlerinin daha beyaz ve sağlıklı olmasını isteyen pek çok kişi karbonatı hem yalnız başına hem de limon ile karıştırarak kullanmaktadır.

Karbonatın diş temizliğinin yanı sıra cilt temizliğinde de kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle sivilceleri kurutma gibi bir özelliği bulunan karbonat ayrıca ev temizliğinde de kullanılan doğal içerikli bir üründür.

Karbonat nedir, nerelerde kullanılır? Karbonat hangi kokuları yok eder?

KARBONATIN YOK ETTİĞİ KOKULAR

Son dönemlerde temiz içerikli temizlik malzemelerini kullanma eğiliminde olan birçok tüketici, mutfaktan banyoya kadar evlerinin hemen hemen her alanını karbonat ile temizlemeyi tercih etmektedir. Karbonatın yapısı gereği mikroplara karşı aktif olarak savaştığı bilinirken bu ürünün ayrıca iyi bir koku önleyici olduğu da kanıtlanmıştır.

Karbonat nedir, nerelerde kullanılır? Karbonat hangi kokuları yok eder?

Karbonatın engellediği kokular genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • 3 bardak su ve 1 çorba karbonat, termos kokularını yok eder.
  • 3 yemek kaşığı karbonatın gidere dökülmesi ve ardından da sıcak su ile buluşması halinde gider kokuları sıfırlanır.
  • 1 çay kaşığı karbonatın ayakkabıların içlerinde bekletilmesi durumunda ayakkabı kokusu sıfırlanır.
  • Karbonatın halının üzerine serpilmesi ve 1 saatin sonunda makine ile çekilmesi durumunda süpürgeden yükselen kötü kokuların önüne geçilir.
  • Karbonatlı su buzdolabı kokusunu önler.
  • Ellere sinen soğan kokusundan karbonat ile kurtulmak mümkündür.

25 Nis 2024 - 12:57 - Yaşam