Metrika
Reklamı Kapat

Hazine ve Maliye Bakanlığı kayıt dışı ekonomiye savaş açtı! Mükellefler dikkat!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi sıkılaştırıyor. Bakan Mehmet Şimşek'in "Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz" sözlerinin ardından, vergi müfettişleri harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadeleye kararlı olduğunu açıkladı.

Bakan Mehmet Şimşek, "Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi.

Bu kapsamda, vergi müfettişleri tarafından işletmelerin, şirket ortaklarının, çalışanlarının ve işletmeyle ilişkili kişilerin banka hesapları denetlenecek.

PARALARIN BAŞKA HESAPLARA YÖNLENDİRİLMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Mükelleflerin yapmış oldukları satışlardan elde ettikleri paraların başka banka hesaplarına yönlendirilmesi durumunda, vergi müfettişleri tarafından inceleme başlatılacak. Bu incelemelerde, ilgili kişilerden paraların kaynağına ilişkin açıklama istenecek.

HESABA GELEN PARALAR İZAH EDİLEMEZSE CEZA VAR!

Hesaba gelen paraların izah edilememesi veya vergiye tabi bir işleme dayandığının ve vergilendirildiğinin ispatlanamaması durumunda; Mükellefiyeti olmayan kişiler için ticari faaliyet kapsamında vergi inceleme raporları düzenlenebilecek. Kayıt ve beyan dışı bırakılan tutarlar üzerinden özel usulsüzlük cezası, KDV, gelir vergisi ve geçici vergi tarhiyatları yapılacak. Tarh edilecek verginin bir katı kadar vergi ziyaı cezası önerilebilecek.

MÜKELLEF KAYDI OLAN BİR İŞLETMEYLE İLİŞKİLİYSE

Hesaba gelen paraların mükellefiyet kaydı olan bir işletmeyle ilgili olduğu tespit edilirse; İlgili şirket hakkında vergi kayıp ve kaçağı oluştuğu yönünde vergi inceleme raporları düzenlenecek. Kayıt ve beyan dışı bırakılan tutarlar üzerinden özel usulsüzlük cezası, KDV, gelir vergisi veya kurumlar vergisi ve geçici vergi tarhiyatları yapılacak. Tarh edilecek verginin bir katı kadar vergi ziyaı cezası önerilebilecek.

BANKA HESAPLARININ BAŞKASINA KULLANDIRILMASI SUÇ TEŞKİL EDİYOR!

Banka hesaplarını başkasına kullandıranlar için 5549 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında cezai işlemler uygulanacak. Bu kanuna göre, kimlik tespitini gerektiren işlemlerde kimin hesabına hareket ettiğini önceden bildirmeyen kişiler, 6 aydan bir yıla kadar hapis veya 5 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.

25 Nis 2024 - 10:35 - Ekonomi