Metrika
Reklamı Kapat

Cem Küçük canlı yayında değerlendirdi! Emeklilere yüksek zam detaylarını verdi

Gazeteci Cem Küçük, canlı yayında emekli maaşlarına yapılacak zam oranıyla alakalı kritik açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Cem Küçük, emekli maaşlarına gelecek zam ile alakalı canlı yayında değerlendirmelerde bulundu. Küçük, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici'nin yapmış olduğu açıklamaları masaya yatırdı. 

Gazeteci Cem Küçük, Destici’nin hükümete emekli ve asgari ücret ile alakalı yaptığı çağrıya vurgu yaptı. Mustafa Destici, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına dair, ‘’Bir rüzgar esti, CHP birçok ili aldı’’ diyerek, seçimin kaybedilmesinin en büyük etkisinin ekonomik sorunlar olduğunu belirtti.

Mustafa Destici, yaptığı açıklamalarda şunları aktarmıştı.

"Bir rüzgar esti, bu rüzgarın önünde Afyon, Kütahya, Denizli, Amasya, Adıyaman gibi şehirler de duramadı ve CHP'nin yönetimine geçti. Milletimizin tercihine saygılıyız. Benden olmayana hizmet yok anlayışıyla hareket etmezler inşallah. Bu tek bir sebeple izah edilemez ama birinci sebebin ekonomi olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz." 
Destici, emeklilerin haklı olarak "Ekonomi kötüyken neden normal bir memurun 3 katını aldığını" sorguladığını dile getirdi.

Destici, Temmuz ayında başlayan bu dengesizliği ve maaş adaletsizliğini detaylı bir şekilde açıkladı. Yüzde 25 artış yapılmasına rağmen, Meclis'te kök maaşın düşük olduğu gerekçesiyle bu artışın yeterli olmadığını belirtti. Yapılan çağrılara cevap verilmediğini dile getiren Destici, bütçe bahanesi ile zamların yapılmadığını açıkladı.

EMEKLİLERE SEYYANEN ZAM YAPILMALI

BBP Lideri Mustafa Destici, hükümete hitaben, "Geçen yıl kamu işçilerine ve memurlara seyyanen zam verildiği gibi, bu Temmuz ayında en azından 5 bin lira verilerek emeklilerin maaşlarının düzeltilmesi yolunda bir adım atılmalıdır" çağrısında bulundu. TGRT Haber Ankara Temsilcisi Fatih Atik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Bütün yatırımları durdursak karşılayamayız' sözlerini hatırlattı. Destici ise, "Bu yatırımların önemli bir kısmının bekletilebileceğini" ifade etti.

Destici, Temmuz ayının yaklaştığını ve bütün memurların, emeklilerin ve kamu işçilerinin enflasyon oranında zam alacaklarını hatırlattı. Kamu işçilerine %30 zam yapılırken, asgari ücretlinin neden bu enflasyon farkını almadığını sorguladı. Destici, "Asgari Geçim Hane Rakamı Tespit Komisyonu" adında bir komisyon oluşturulmasını önerdi

23 Nis 2024 - 10:52 - Ekonomi