Metrika
Reklamı Kapat

Yağmur ve fırtına alarmı! Marmara, Ege ve Akdeniz'de kuvvetli yağış bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) son hava durumu değerlendirmelerine göre, ülkemizin büyük bir kısmında parçalı ve yer yer çok bulutlu hava hakim olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) son hava durumu değerlendirmelerine göre, Türkiye'nin büyük bir kısmında parçalı ve yer yer çok bulutlu hava hakim olacak. Marmara, Ege, Akdeniz (Adana ve Kahramanmaraş hariç), İç Anadolu (Sivas hariç) ve Batı Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri ise sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

MARMARA, EGE VE AKDENİZ'DE KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Marmara, Kıyı ve Güney Ege ile Batı Akdeniz'de yer yer kuvvetli ve çok kuvvetli olması bekleniyor. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların sağanak yağışlara ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

HAVA SICAKLIĞI BATI'DA DÜŞÜYOR

Hava sıcaklıklarının yurdun batı kesimlerinde yağışlı hava kütlesinin etkisi ile 2-4 derece azalarak mevsim normalleri civarında seyredeceği, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

KARADENİZ'DE FIRTINA HIZI 90 KM/SAATE ÇIKACAK

Rüzgar genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (40-60 km/saat), Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’de fırtına (51-75 km/saat) ve yer yer kuvvetli fırtına (75-90) şeklinde; Marmara'da kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, ara sıra kuvvetli (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor.

45 İLDE "SARI" ALARM

MGM tarafından fırtına ve sağanak alarmı verilen illerimiz şunlar: Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Afyonkarahisar, Amasya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce.

İSTANBUL'DA YAĞMUR VE FIRTINA BEKLENİYOR

AKOM'dan yapılan açıklamaya göre, İstanbul başta olmak üzere yurdun batı bölgeleri, orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altına girecek. İl genelinde hafif şekilde görülen yağışların, sabah erken saatlerden itibaren kuzeyli yönlerden (poyraz) aralıklarla fırtına şeklinde, saatte 40-65 kilometre hızla esecek rüzgarla etkisini arttırması bekleniyor.

ÇATALCA, SİLİVRİ VE ARNAVUTKÖY'DE SAĞANAK YAĞIŞ

Çatalca, Silivri ve Arnavutköy gibi batıdaki ilçelerde başlaması beklenen sağanak geçişlerinin öğle saatlerine doğru il geneline yayılacağı, akşam saatlerine kadar aralıklarla kuvvetli şekilde (20-50 kg/m2) etkili olacağı tahmin ediliyor. Soğuk ve yağışlı havanın cumartesi geç saatlerde etkisini kaybetmesi, pazar günü itibarıyla da şehri terk etmesi öngörülüyor.

20 Nis 2024 - 09:22 - Gündem