Metrika
Reklamı Kapat

Çamaşırlarınızı beyazlatacak etkili formüller! Makinenin deterjan gözüne eklemeniz yeterli

Beyazlarınızın renkleri zaman içerisinde değişti mi? Bu içeriğimiz tam size göre! İşte beyaz çamaşırların renklerini doğal olarak koruyan o etkili formüllere dair ayrıntılar…

Beyaz renkli kıyafetler zaman içerisinde çok çeşitli faktörlere bağlı olarak istenmeyen görünümlere ulaşabilir. Zaman içerisinde grileşen, sararan bu kıyafetler birçok kişinin kendi görünümü adına istenmeyen bir tablonun ortaya çıkmasına yol açar.

Günümüz gelişen deterjan sektöründe çamaşırları beyazlatmak için kullanılabilecek birçok içerik bulunmaktadır. Ancak o içeriklerin büyük bir bölümünün kimyasal içermesi, temiz içerikli ürünlerden yana olan tüketicilerin canlarını sıkabilmektedir. Bu da sık sık çamaşırların doğal yollar ile nasıl beyazlatılabileceklerinin araştırılmasına aracılık etmiştir.

Özellikle yaz aylarında birçok kişi tarafından tercih edilen beyaz renkli kıyafetlerin ilk günkü görünümlerini korumaları mümkündür. Sanılanın aksine kıyafetlerin renklerini koruyabilmeleri için illa ki bir kimyasaldan destek alınmasına gerek yoktur. Bu içeriğimizde kıyafetlerinizi doğal yollar ile beyazlatacak bazı formüllere yer verdik. İşte o formüllere dair ayrıntılar…

OKSİJENLİ SU EKLEYİN

‘Hidrojen peroksit’ yani yaygın olarak bilinen adı ile oksijenli su, sararan beyazları eski renklerine döndürmekte son derece başarılıdır. Oksijenli su ile çamaşırları ilk günden daha beyaz hale getirmek mümkündür.

Oksijenli su doğrudan çamaşır makinesinin deterjan gözüne eklenebilir. Ancak burada suyun yıkama esnasında tüm çamaşırlara eşit olarak nüfus edememe gibi bir risk oluşabilir. Bu neden ile beyazlatılmak istenilen çamaşırların yıkamadan önce oksijenli su- su karışımında bekletilmesi ardından makineye atılması gerekir. Karışım 2 çorba kaşığı oksijenli su ve 2 litre su ile hazırlanabilir.

ÇAMAŞIRLARI BEYAZLATAN DİĞER FORMÜLLER

Çamaşırları oksijenli su haricinde de doğal olarak beyazlatmak mümkündür. Beyaz çamaşırlar görmek isteyenlerin kullanabilecekleri diğer etkili formüller şu şekilde sıralanabilir:

·         Karbonat: Çamaşır makinenizin deterjan gözüne ekleyebilirsiniz.

·         Beyaz sirke: Tüm ev temizliği için sık sık kullanılan doğal içeriklerden olan beyaz sirke, çamaşır temizliğinde de oldukça etkilidir. Bunun için beyazlatılmak istenilen çamaşırların 1 ölçek sirke- 6 ölçek su ile hazırlanmış olan karışımda bekletilmeleri ardından makineye atılmaları gerekir.

·         Limon suyu: Asidik yapısı sayesinde çamaşırları beyazlatırken mikroplardan da arındıracaktır. Bu formülde limon dilimleri bol su ile kaynatılır. Ardından da beyaz çamaşırlar bu suyun içerisinde bir gece boyunca bekletilip makinenin normal programında yıkanır.

 

19 Nis 2024 - 23:37 - Yaşam