Metrika
Reklamı Kapat

Doğalgaz ve elektriğe zam yapılacak mı? Bakan Bayraktar canlı yayında duyurdu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, vatandaşın merak ettiği doğalgaz ve elektriğe zam yapılacak mı? sorusuna katıldığı bir canlı yayında cevap verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, NTV canlı yayınında gündeme dair merak edilenleri cevaplarken Doğalgaz ve elektriğe zam yapılacak mı? sorusunu da yanıtladı.

Bakan Bayraktar, mayıs ayında elektrik ve doğalgaz fiyatlarında zam yapılmayacağını belirtirken ücretsiz doğalgaz desteği konusunda da açıklamalarda bulundu
Bayraktar sosyal açıdan desteklenmesi gereken gruplara devam edileceğini de vurguladı.

Bakan Bayraktar'ın açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

Gabar'ın keşfi Türkiye'de Cumhuriyet tarihinin en büyük keşiflerinden biridir ve Türkiye'nin petrol üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye Petrolleri, Gabar keşfiyle günlük 40 bin varil petrol üretimine ulaşmış durumdadır ve hedefleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Gabar'ın yıl sonunda günlük 100 bin varil üretime ulaşması planlanmaktadır.
2024 yılı için çok iddialı bir arama programı bulunmaktadır. Bu yıl içinde 140 kuyu açılacak ve yeni rezervlerin keşfi hedeflenmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin petrolünün Irak üzerinden Ceyhan'a ulaşması için de çalışmalar sürdürülmektedir.
Ücretsiz doğalgaz desteği sosyal açıdan desteklenmesi gereken gruplar için devam edecektir. Ancak, bütün kesimlerin desteklenmesi doğru olmayabilir ve maliyetlerin karşılanması gerekmektedir.
Mayıs ayında doğalgaz ve elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağı açıklanmıştır. Ancak, petrol fiyatlarında yaşanan artışlar doğalgaz fiyatlarını etkileyebilir ve bu durum göz önünde bulundurularak değerlendirmeler yapılacaktır.

19 Nis 2024 - 16:51 - Ekonomi